Muž, který stále čelí obvinění ze zabití 32 lidí, například tvrdí, že úspěšný převoz vraku dokazuje, že on sám při nehodě neudělal chybu.

„Tato úspěšná, záslužná 
a komplexní operace, která umožnila převoz Concordie bez škody na životním prostředí, upevnila mé přesvědčení, že jsem tehdy udělal správné rozhodnutí," citovala kapitána agentura ANSA.

„Nikdy jsem neměl nejmenší pochybnosti, že tato operace skončí úspěchem," dodal Schettino k převozu vraku lodi, která v lednu 2012 ztroskotala u toskánského ostrova Giglio se zhruba 4000 lidmi na palubě.

Schettino na sebe přitom upozornil už minulý týden, kdy Itálii obletěly jeho fotografie z luxusního večírku na ostrově Ischia, kde se dobře naložený kapitán pohyboval ve společnosti dvou žen. Událost organizoval knižní nakladatel Pietro Graus, který podle listu Corriere della Sera se Schettinem podepsal smlouvu na novou knihu.

„Mám povinnost zachytit všechnu bolest a vztek muže, který před sebou vždy měl tichý a nekonečný horizont moře," obhajoval podle listu Daily Mail Graus pozvání souzeného kapitána. Od italských uživatelů internetu však vzápětí přišla vlna rozhořčených reakcí. „Stydím se za tuhle Itálii," napsala bývalá tenisová hvězda a nynější moderátor stanice Sky Sports Angelo Mangiante.

V janovském přístavu se mezitím připravují na sešrotování vraku Costy Concordie. Mezi těmi, kdo budou výletní loď likvidovat, je i Lorenzo Capizzi, který na plavidle před lety strávil líbánky.

„Udělám to, co bude třeba. Ale stejně nebudu schopný přestat myslet na kajutu, kde jsme strávili nejlepší týden našich životů," řekl muž listu La Stampa. Zmíněná kajuta zůstala při ztroskotání nad hladinou a bude tak zřejmě 
v lepším stavu než velká část lodi. Podle Capizziho bude přesto nemožné vstoupit dovnitř, aniž by myslel na 
32 lidí, kteří tragédii nepřežili. Jeho žena Laura o sešrotování Costy Concordie nechce vědět vůbec nic. „Je to jako přijít o přítele. Chcete si ho uchovat v paměti plného života," řekla žena deníku 
La Stampa. Tehdejší cesta pro ni stále hodně znamená.

„Nechala jsem si odtamtud všechny suvenýry – model lodi, denní rozvrh, účtenky, palubní lístky, fotografie s logem Costy Concordie," vypočítává s tím, že sběratelé a lovci senzací se od ní pokoušeli tyto věci koupit. Laura je ale vždy odmítla. Vzpomíná také, jak s manželem během cvičné evakuace vtipkovali. „Vypadalo neskutečně, že by se uprostřed všeho toho luxusu 
a dokonalosti mohlo něco stát. Panovala tam taková atmosféra, že jste loď už nikdy nechtěli opustit," uzavírá.