Jediná ze čtyř dosud existujících verzí takzvaného Schindlerova seznamu, která je v soukromých rukách, je nabízena k prodeji za 2,2 milionu dolarů (asi 41,2 milionu Kč). Oznámil to v pondělí prodejce dokumentu o 13 stranách, který koncem války sestavoval německý podnikatel ze Svitav Oskar Schindler ve snaze zachránit co nejvíce Židů z koncentračních táborů.

"Je to jediný exemplář, který byl dosud v soukromém držení," prohlásil podle agentury AFP Gary Zimet, odborník na prodej historických dokumentů. "Možná je to nejdůležitější dokument vztahující se k druhé světové válce," dodal.

Seznam sestavovaný společně Schindlerem a jeho účetním Izákem Sternem proslavil po celém světě stejnojmenný film hollywoodského režiséra Stevena Spielberga. Nabízený exemplář má datum 18. dubna 1945. Na jeho 13 stránkách figurují jména 801 osob, s uvedením jejich profese a data narození.
Zimet se rozhodl dokument prodat prvnímu zájemci, který za něj zaplatí požadovanou částku, raději než by pořádal dražbu. Identita majitele dokumentu nebyla zveřejněna.

Schindlerova seznamu vzniklo celkem sedm verzí, z toho čtyři dosud existují, uvedl Zimet. Jeden exemplář se podle něj nachází v americkém Muzeu holokaustu ve Washingtonu, druhý ve spolkovém archivu v Koblenci, a dva jsou v memoriálu Jad vašem v Jeruzalému.