Jedná se o jednu ze sedmi částí seznamu, kterou pomohl vytvořil Schindlerův účetní Izák Stern. Webová aukce „Moments in Time" popisuje dokument jako „mimořádně vzácný originál" a jako jediný ze čtyř, který se dostal na trh. Dva drží památník Holokaustu Jad Vašem v Izraeli a třetí je v muzeu Holokaustu ve Washingtonu DC.

„Více dojímavý historický relikt druhé světové války si nedovedete představit", láká aukce případné kupce, „je to životní příležitost získat předmět skutečné hodnoty, kompletní list židovských pracovníků, které Schindler zachránil před jistou smrtí". Gary Zimet, ředitel aukčního domu, uvedl původ listu, „získal jsem jej od synovce Izáka Sterna, Schindlerovy pravé ruky" doplnil Zimet pro zpravodajský web Page Six.

Navzdory raritě a historickému významu, je jeho cena nižší, než v roce 2013, kdy byl naposledy k prodeji na internetové aukci eBay za 3 miliony dolarů (81 milionů korun). V dražbě se objevil i v roce 2010 za 2,2 milionu dolarů (60 milionů korun).

Více zde: Schindlerův seznam je k mání za 2,2 milionu dolarů

Více zde: Schindlerův seznam nabízejí v aukci za 60 milionů korun

Čtrnáctistránkový dokument je datován k 18. dubnu 1945. Jsou na něm jména 801 židovských mužů, kteří pracovali v Schindlerově továrně v okupovaném Československu. Když bylo koncem války nacistické Německo ohroženo z východu, začalo své koncentrační tábory nacházející se blízko východní fronty likvidovat. Vězni z těchto táborů byli transportováni na západ rovnou do plynových komor v Auschwitzu a Osvětimi. Schindlerovi se je díky úplatkům podařilo transportovat z nacistického koncentračního tábora Płaszow, nedaleko Krakova v Polsku. Dokázal tak přesvědčit velitele koncentračního tábora Gõtha k přesunutí židovských vězňů, jakožto pracovní síly do Sudet, čímž je zachránil od jisté smrti.

Roku 1963 byl oceněn izraelskou vládou a stal se jediným bývalým nacistou, který byl pohřben na Hoře Sión v Jeruzalémě. Na světě dnes žije více než 8 tisíc lidí, kteří jsou potomky zachráněných židů.

Přečtěte si: Sobotka: O svobodu můžeme přijít stejně rychle, jako komunisté přišli o moc

Schindlerův seznam se dostal více do podvědomí veřejnosti díky knižnímu bestselleru Schindlerova archa australského spisovatele Thomase Keneallyho, která byla v roce 1993 úspěšně zfilmována Stevenem Spielbergerem, který za něj dostal prvního Oskara své filmové kariéry.

Webová aukce „Moments in Time" dále draží takové historické tiskopisy, jako Kapitulační list Německa z druhé světové války, Deklaraci nezávislosti Nového Hampshiru z roku 1776, nebo Dopis bratra Barracka Obamy z roku 1995.