Setkání je dalším krokem v normalizaci vztahů mezi Moskvou a Ankarou po krizové pauze zaviněné sestřelením ruského bojového letadla na turecko-syrských hranicích v roce 2015. Urovnání vztahů neprospěla ani loňská vražda ruského velvyslance v Ankaře. Ke sblížení oba státy přivedly společné zájmy v Sýrii, kde ruská a turecká armáda bojují proti teroristům z takzvaného Islámského státu (IS). Podle ruského velení tam postupují koordinovaně.

"Aktivně pracujeme na řešení akutních krizí, především v Sýrii," řekl novinářům Putin před začátkem rozhovoru. "Jsem velmi potěšen, že mohu poznamenat, že naše vojenské a speciální síly navázaly tak těsné a účinné styky. Zdá se, že to čekal jen málokdo," dodal ruský prezident, jehož citovala agentura AP.

Přečtěte si: Mosul: Irácké vládní síly dobyly budovy regionální vlády

Erdogan, který označil Putina za "drahého přítele", novinářům řekl, že chce s Ruskem opětovně navázat spolupráci v ekonomické oblasti. Klíčové je pro něj zrušení všech omezení pro turecký obchod a obnovení bezvízového styku. Chce rovněž obnovit jednání o stavbě plynovodu TurkStream a o projektu jaderné elektrárny, kterou má Rusko postavit v Akkuyu v jihoturecké provincii Mersin na pobřeží Středozemního moře. Země dále bude podle Erdogana jednat o dovozu ruských vojenských letadel MC-21.

Rusko a Turecko loni v prosinci vyjednaly příměří, které pomohlo omezit boje mezi jednotkami syrského prezidenta Bašára Asada a opozicí, a zaštítily dvě kola mírových rozhovorů mezi vládou a povstalci. Třetí kolo by se mělo konat příští týden.

Putin a Erdogan mají dnes podle ruského tisku posoudit i citlivou otázku kurdských milicí v Sýrii, která Moskvu a Ankaru rozděluje. Zatímco Turecko považuje Kurdy za teroristy, Rusko chce kurdské zástupce zapojit do rozhovorů o urovnání situace v Sýrii.

Přečtěte si: Putin "odkryl" karty. Dopingový systém v Rusku selhal. Stát ale podvody neřídil