Do nouzového režimu byly americké úřady nuceny „přepnout“ počínaje 22. prosincem loňského roku poté, co byly odstřiženy od vládních zdrojů. Na 800 tisíc tamních úředníků zůstává bez výplaty, přičemž téměř polovina z nich dostala neplacené volno. Konec této patové situace je v nedohlednu. 

Stav nouze?

Trump totiž požaduje 5,7 miliardy dolarů na vybudování zdi, ale demokraté, kteří řídí Sněmovnu reprezentantů toto financování, podpořit odmítli. Spuštění stavu nouze, který by Trumpovi umožnil vzít peníze na zeď z jiných zdrojů a obejít Kongres, by ale podle právních expertů vyvolalo lavinu žalob.

„Myslím, že můžeme dospět k dohodě, a pokud nedospějeme, mohu zvolit tuto cestu,“ zdůraznil ve středu prezident. Republikáni jsou podle něho jednotní, ačkoli jich ve středu „několik hovořilo o (vlastní) strategii“.

Významný krok mohlo přinést setkání prezidenta s lídry Demokratické strany v Bílém domě. To však trvalo pouhých 14 minut a nepřineslo žádný výsledek, odhaduje BBC. Prezident se zeptal předsedkyně Sněmovny Nancy Pelosiové, zda souhlasí s financováním zdi na hranicích s Mexikem. Ona odpověděla, že ne. "Pak jen vstal a řekl: ´Tak pak nemáme o čem diskutovat,´ a prostě odešel," popsal situaci šéf demokratické senátní menšiny Chuck Schume. Opět jsme byli svědky jeho "temperamentního záchvatu, protože nebylo po jeho," dodal. 

Během úterního projevu z Oválné pracovny americký prezident označil situaci na hranicích s Mexikem za humanitární a bezpečnostní krizi. Demokraté však tvrdí, že jde o zbytečné hrozby. Trump rovněž uvedl, že „na žádost demokratů“ souhlasí s tím, že jižní hranici nebude chránit betonová zeď, ale ocelová bariéra. Na sumě 5,7 miliardy dolarů (přes 127 miliard korun) na její financování republikánský šéf Bílého domu ale trvá.

Podle Schumera je však stavba zdi zbytečný a neúčinný projekt. Kvůli finančnímu sporu ohledně stavby zdi Trump blokuje financování federálních úřadů. Demokraté, kteří od začátku roku ovládají Sněmovnu reprezentantů, dlouhodobě v otázce zdi a shutdownu nedávají najevo ochotu k ústupkům. Podobně jsou na tom i republikáni, kteří trvají na tom, že jejich strana je v tomto názoru "naprosto jednotná" a Trumpův nekompromisní postoj podporuje. 

Demokraté chtějí prosadit návrh 

Pelosiová však tento týden hodlá prosadit sérii návrhů, jež by finance pro jednotlivé vládní úřady uvolnily. Pelosiová chce tlačit na některé republikány v Senátu, kteří se obávají ztráty voličských sympatií kvůli odloženým výplatám pro státní zaměstnance, aby návrhy rovněž podpořili. Trump se ve čtvrtek také vydá do Ria Grande Valley v Texasu, které se nachází na hranicích s Mexikem. Zde se chce přesvědčit o bezpečnosti místních pracovníků. Zajímá se rovněž o to, která část hranice je pro nelegální přechody nejfrekventovanější. 

V nouzovém režimu jsou americké úřady již téměř tři týdny. Mnozí z pracovníků, kteří hovořili s televizí BBC uvedli, že buď byli nuceni dát výpověď nebo se museli uchýlit k řadě opatření. Zřidili si kreditní karty, případně žijí z úspor, nebo si vzali drahé půjčky. Někteří rovněž požádali o podporu v nezaměstnanosti a neví, co bude dál. Pokud se situace s financováním vlády do víkendu nevyřeší, půjde o nejdelší shutdown v historii USA, poznamenává BBC.