Dohoda mezi Skopje a Athénami stanoví, že dosavadní samostatný stát Makedonie bude nadále používat oficiální označení Republika Severní Makedonie, aby již nedocházelo k záměně názvu s řeckou provincií na severu země. Makedonská strana již dohodu ratifikovala.

Ratifikačnímu hlasování předcházel tři dny ostrých debat. Kompromis mezi oběma zeměmi čelil v Řecku značné kritice veřejnosti i některých politiků a vláda premiéra Alexise Tsiprase kvůli tomu ztratila většinu v parlamentu. V pátečním hlasování tak podle agentury AP návrh prošel jen díky podpoře nezávislých zákonodárců.

Evropa krok vítá

Představitelé  Evropské unie historický moment ve vztazích mezi Řeckem a Makedonií vítají. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker krátce po oznámení výsledků hlasování uvedl, že rozhodnutí řeckých zákonodárců „vřele vítá“ a dohoda „napíše novou stránku společné budoucnosti EU“.

„Bylo zapotřebí politické kuráže, vůdcovství a zodpovědnosti na všech stranách, aby byl vyřešen jeden z nejstarších sporů v regionu. Obě země se této unikátní příležitosti chopily. Vytvořily tak příklad smíření pro celou Evropu a poskytnou lepší pozici pro budoucí evropský pohled na oblast Balkánu,“ řekl podle AP Juncker.”

Protesty v ulicích

V neděli do ulic řeckého hlavního města Athén vyrazily desetitisíce řeků, aby proti uzavření dohody protestovaly. Kritikům se nelíbí, že v názvu severního souseda i nadále zůstane označení Makedonie. „Makedonie je Řecko a tečka,“ shrnula během demonstrace do jedné věty názor značné části svých spoluobčanů 67letá důchodkyně Amalia Savramiová, mávající na aténském náměstí Syntagma nad hlavou řeckou vlajkou.

Další demonstrace v Athénách a také v severořecké Soluni byly naplánovány i na pátek. Právě na severu, kde leží řecká oblast Makedonie, byly až doposud protesty nejbouřlivější. Podle tamních obyvatelů je dohoda připraví o identitu a kuturní dědictví, které se datuje do dob vlády Alexandra Velikého před více než 2,3 tisíci lety.

Spor obou zemí trvá 27 let. Řekové považují název Makedonie, používaný sousední zemí po odtržení od bývalé Jugoslávie v roce 1991, za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Atény proto doposud blokovaly snahu Makedonie vstoupit do EU a do NATO.