Cílené izraelské ostřelování a útoky na pásmo Gazy pokračují již několik dní. V noci na dnešek při nich zemřelo deset Palestinců, mezi nimiž bylo podle zdravotníků i pětileté dítě a dvě ženy. Počet obětí šestidenního konfliktu, který vyprovokovaly palestinské raketové útoky na Izrael, stoupl na více než 80 na palestinské straně. V Izraeli zahynuli tři lidé.

„Já jsem proti všem ozbrojeným akcím. Samozřejmě je nepřípustné, aby se libovolně ostřeloval Izrael či jakákoli jiná země…Proti tomu se musí bojovat," řekl Schwarzenberg.

Velké ztráty

Zdůraznil, že zatím se zdá, že zatímco na počátku roku 2009, tedy v době českého předsednictví EU, byly stovky obětí, není zatím násilnosti takového rozměru nedosáhly. „Zaznamenávám s velikou radostí, že tentokrát ty reakce jsou mnohem umírněnější a prostě ještě nedošlo k opravdu velkým ztrátám," uvedl Schwarzenberg.

„Pokud ostřelování dále pokračuje, tak se nutně z vojenské logiky vyžaduje potom další zákrok," řekl ministr v reakci na dotaz, zda by považoval za přiměřenou i případnou pozemní vojenskou akci izraelské armády v Gaze.