Nejvýznamnějším arabským obchodním partnerem ČR jsou nyní Spojené arabské emiráty. Perspektivní se ministrovi jeví i Jemen, kde v pondělí otevřel honorární konzulát ČR v Saná. V úterý se svým jemenským protějškem zahájil podnikatelské fórum a jednal s nejvyššími představiteli země.

Ministr ocenil snahy jemenské vlády o politickou transformaci a reformu zejména bezpečnostních a obranných složek a zdůraznil nutnost završit jemenský národní dialog. Ten má být dokončen letos na podzim a jde napříč politickými stranami, náboženskými frakcemi a jednotlivými kmeny. Podle Schwarzenberga může úspěšné dokončení národního dialogu České republice otevřít nové obchodní možnosti například v oblasti vojenského materiálu.

„Máme dobré vztahy už zhruba devadesát let a dobří přátelé se navštěvují i v nesnadných dobách," řekl ministr. Připomněl, že ČR je členem skupiny Přátelé Jemenu, která vznikla na pomoc politicky, bezpečnostně a hospodářsky rozvráceného Jemenu. Česko dosud podle jeho tiskového odboru přispělo částkou 460.000 dolarů (asi 9,3 milionu Kč).

V SAE ministr a jeho delegace zavítali do emirátu Rás al-Chajma. Ministr ocenil tamní prostředí, které je podle něj vhodné k podnikání. Dle prohlášení jeho úřadu tam lidé mluví anglicky a firmy tam čekají přívětivé podmínky pro podnikání. Je tam levná pracovní síla a nulové daně.

K nejvýznamnějším položkám českého vývozu do SAE patří sklářské produkty. V emirátu Rás al-Chajma například působí sklářské společnosti Lasvit a Preciosa. Firma Lasvit vyhrála zakázku plastiky pro budovaný sedmihvězdičkový hotel Waldorf Astoria, který si ministr prohlédl.

Schwarzenberga přijal vládce emirátu šajch Saúd bin Sakr Kásimí ve svém sídle a s rodinou. Vyzdvihl liberální a nábožensky tolerantní prostředí, díky němuž se prý v jeho zemi daří nejen obchodu, ale také turistice. Emiráty ročně navštíví odhadem 20.000 českých turistů. Na Schwarzenbergův dotaz, jaký druh podnikání by si pro svoji zemi přál, šajch odpověděl, že by mělo jít především o odvětví nenáročná na manuální práci a spotřebu energie. Ministr ho pozval na návštěvu ČR.