Ministři dnes na pravidelné schůzce probírali situaci v Rusku i v souvislosti s procesem s Magnitským – ruským auditorem, který upozorňoval na korupci v nejvyšších ruských kruzích, sám byl poté obviněn z daňových úniků a za podezřelých okolností zemřel ve vyšetřovací vazbě v Moskvě.

„V 21. století je unikátní soudit mrtvého člověka," řekl český ministr, podle něhož jde o pozoruhodný návrat do středověku. Podle Schwarzenberga je ale nepravděpodobné, že by kvůli tomu Evropská unie přijala nějaké sankce jako americký Kongres. „Nemyslím, že většina je pro," řekl, ale připustil, že obavy z vývoje v Rusku dnes zazněly ze všech stran.

Američané na smrt Magnitského reagovali přijetím zákona uvalujícího sankce na šedesátku vysokých ruských úředníků zapletených do případu i do dalšího porušování lidských práv.

Schwarzenberg dnes v Bruselu dal také najevo skepsi vůči rozhodnutí Německa minulý týden podpořit bezvízový styk s EU pro držitele ruských služebních pasů. Unie v těchto záležitostech rozhoduje kvalifikovanou většinou. „Němci najednou opustili blokační menšinu a připojili se k těm, kteří o tom mluví. Uvidíme, jak to dopadne," prohlásil Schwarzenberg.

Připustil, že v zásadě by se vízový režim uvolnit měl. „Nicméně musí být zohledněna všechna bezpečnostní hlediska," řekl.

„Stavíme se k tomu trošku skepticky," poznamenal o změně německého postoje. „Byli bychom rádi, abychom postupovali společně a společně došli k nějakému novému závěru. Vadí mi na tom, když jeden stát vybočí, nemám to moc rád," řekl český ministr.

Rusko, které má zájem o úplné zrušení víz, usiluje prozatím o bezvízový styk se zeměmi EU pro držitele služebních pasů. Německo bylo dosud proti.