Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na záchranáře v městě Damaturu, kde se část útoků odehrála a kde jsou shromažďovány o­běti.

V tamní nemocnici se podle AFP nachází 97 těl obětí. Nejméně stovka dalších lidí údajně utrpěla zranění. K sérii výbuchů se přihlásila radikální muslimská sekta Boko Haram, která se inspiruje afghánským fundamentalistickým hnutím Taliban.

Zdroj AFP z řad záchranářů uvedl, že „osobně napočítal 150 mrtvých“. Protože ale příbuzní obětí si už některá těla vyzvedli, je v nemocnici už „jen“ 97 těl. Červený kříž zatím uvádí 63 mrtvých a místní policie 53 obětí.

Terčem útoků se stala mimo jiné vojenská základna a velitelství tajných služeb ve městě Maiduguri ve státě Borno, nálože ale explodovaly na mnoha místech, například také před náboženskou školou. Ke spáchání atentátů se přihlásila islamistická sekta Boko Haram, která byla podezřelá od počátku. „Jsme odpovědní za útoky v Bormu a Damaturu,“ řekl AFP člen sekty Abul Qaqa.

Ve městě Damaturu (120 kilometrů od Maiduguri) v sousedním státě Yobe útočníci mířili na policejní štáb, tři policejní stanice a také několik kostelů. Po útocích se střetli s bezpečnostními složkami.

Jeden právník při hledání svého nezvěstného přítele napočítal v nemocnici šest desítek těl, citovala jej agentura AFP. Nemocnici později zaplavilo množství lidí, kteří rovněž neměli informace o svých blízkých.

Podle představitele místní vlády je damaturuská nemocnice plná zraněných. „Řekl bych, že zraněných jsou stovky, to není nadnesené. Zranění jsou všude,“ řekl pod rouškou anonymity.

Sekta Boko Haram, jejíž název znamená „západní výchova je svatokrádež“, od začátku roku jen na severu Nigérie při bombových útocích a úkladných vraždách podle statistiky AP zabila více než 240 lidí. Podle agentury se sekta rozpadla do tří frakcí, z nichž ta nejradikálnější vyjednávání odmítá a je v kontaktu se severoafrickou větví teroristické sítě Al-Káida a pravděpodobně i se somálským islamistickým hnutím Šabáb.

Obyvatelstvo téměř 155milionové Nigérie se v zásadě dělí na muslimy, kteří jsou soustředěni hlavně na severu země, a křesťany na jihu. Často ale dochází ke střetům mezi oběma skupinami, které se dělí i etnicky.