Provincie Nangarhár je jednou z posledních bašt Islámského státu v Afghánistánu. K útoku došlo asi 70 kilometrů východně od provinčního centra Dželálábádu. Dav se na místě shromáždil k protestu proti šéfovi místní policie. Velitel Bilal Pacha podle nich nese vinu na sérii vražd, loupeží a provozu soukromé věznice.

„Sebevražedný útočník vystoupil z bílého vozidla a rozběhl se směrem ke stanu, kde se demonstranti shromáždili. Křičel ‚bůh je veliký‘ a poté odpálil nálož, kterou měl připevněnou na těle,“ popsal mluvčí provinčního guvernéra Attaullah Khogyani.

Místní úřady doposud sice uváděly 32 mrtvých a kolem 120 zraněných, nyní ale Khogyani informoval, že bilance je daleko tragičtější. Podle agentury AFP se tak jedná o druhý nejkrvavější incident od počátku války v Afghánistánu. 

Cílem byly i školy

Během úterního dne došlo v nangarharské provincii k několika dalším útokům. Výbuchy, které zasáhly dvě dívčí a jednu chlapeckou střední školu, zabily čtrnáctiletého chlapce a nejméně 4 další lidé byli zranění. Výbušniny byly ukryty v blízkosti školních pozemků.

K útoku se bezprostředně po incidentu nepřihlásila žádná organizace. Radikální hnutí Tálibán, které na území Afghánistánu rovněž působí, podle deníku New York Times jakýkoli podíl na úterním útoku odmítlo. S největší pravděpodobností tak za výbuchem stojí teroristé z Islámského státu, kteří se v minulosti přihlásili k podobným útokům na vládní instituce, sportovní události a školy. 

Minulou středu si sebevražedný útočník za cíl vybral tělocvičnu v afghánském hlavním městě Kábulu. Při explozi zahynulo více než 30 lidí včetně dvou afghánských žurnalistů a dalších 91 bylo zraněno. O hodinu později před budovou výbuch vozidla naplněného výbušninami usmrtil řadu záchranářů, žurnalistů a civilistů, kteří se na místě prvního útoku shromážidli.