Podle očitých svědků i podle úřadů se jeden z atentátníků odpálil ve vstupní bráně vládní budovy, přičemž několik lidí zabil a další desítky uvěznil uvnitř budovy. Na lidi uvnitř pak zaútočili další ozbrojenci. Podle očitých svědků se z budovy ozývala střelba a výbuchy. Incident skončil po několika hodinách zabitím dalších dvou ozbrojenců a zničením velké části budovy, uvedl mluvčí provinční vlády Attaullah Khogyani. Podle něj došlo k útoku během schůzky vládních činitelů s neziskovými organizacemi zabývajícími se problematikou uprchlíků.

K odpovědnosti za útok se bezprostředně nikdo nepřihlásil. Radikální nábožensko-politické hnutí Tálibán vydalo krátké prohlášení, že za akcí nestojí.

Afghánistán
Na provinční úřad v Džalalabádu zaútočili ozbrojenci, zabili nejméně deset lidí

Informace o počtu obětí se zatím liší. Podle Khogyaniho bylo zabito nejméně 15 lidí a dalších 15 bylo zraněno, podle člena místní provinční rady Sohraba Quaderiho je zabitých osm a zraněných až 30. Počty mrtvých i zraněných se navíc mohou změnit s tím, jak záchranáři prohledávají trosky budovy.

Jeden z očitých svědků, označený jako Obaidullah, agentuře Reuters sdělil, že útok začal příjezdem černého vozu se třemi muži ke vchodu, který vedl k oddělení pro uprchlíky. Z vozu vyskočil střelec, který kolem sebe začal pálit. Jeden z útočníků se pak ve vchodu odpálil, zatímco druzí dva vnikli do budovy. Minutu na to explodovalo i auto, což zranilo lidi na ulici.

"Viděli jsme několik zraněných lidí a pomáhali jsme je odnést," řekl Obaidullah.

Bombový útok v Džalálábádu
Teroristé napadli v Afghánistánu kriketový zápas. Zemřelo osm lidí

Než dorazily bezpečnostní síly, ozývaly se z budovy výstřely a výbuchy ručních granátů. Podle Sohraba Qaderiho se v ní v tu dobu nacházelo asi 40 lidí. Podle Reuters zatím není zcela zřejmé, co se s nimi stalo.

V Džalalabádu došlo v poslední době k celé řadě obdobných teroristických útoků, k nimž se většinou přihlásil Islámský stát. V západní provincii Farah zahynulo 11 lidí při explozi autobusu, který najel na minu. Neznámí útočníci také zabavili auta 22 lidem cestujícím po silnici, která spojuje hlavní afghánské město Kábul s Gardezem, klíčovým městem ve východní provincii Paktia.

Útok na mezinárodní organizaci Save the Children
Na organizaci na pomoc dětem v Afghánistánu zaútočili ozbrojenci

Útok znovu ukazuje, jak napjatá je v Afghánistánu bezpečnostní situace, zejména proto, že Islámský stát stále častěji útočí na civilní cíle. Útoky se přitom soustředí právě na Džalalabád, hlavní město provincie Nangarhár, ležící na hranici s Pákistánem, kde se ozbrojenci Islámského státu objevili poprvé koncem roku 2014. Důvodem ke stupňujícímu se teroru je zřejmě snaha Islámského státu zabránit mírovým rozhovorům mezi Tálibánem a afghánskou vládou, kterou podporují západní země. Naděje na zahájení těchto mírových jednání vzrostla po třídenním příměří z minulého měsíce.