Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

Podle očitého svědka útoku jsou oběťmi většinou dívky. Ve třídě sedělo asi 600 studentů, chlapci v zadních řadách a dívky vepředu, tedy blíže dveřím, kterými vešel útočník, uvedla AFP. Chlapec, který byl rovněž ve třídě, uvedl, že nejprve slyšel střelbu. Sebevražedný útočník podle něj nejdřív zastřelil stráže a pak vešel do učebny.

Počet obětí hurikánu Ian v USA vzrostl na nejméně 27.
Vlna ženu strhla do oceánu. Počet obětí hurikánu Ian v USA vzrostl na nejméně 27

„Ozval se hlasitý výbuch a pak nastal chaos, mnoho studentů, chlapců i dívek, se snažilo z budovy utéct. Byla to strašná scéna. Všichni se strašně báli,“ řekl agentuře AFP prodavač ze zasažené čtvrti.

Výbuch vyrazil dveře a okna, propadl se strop učebny. Střepiny z výbuchu mnoho studentů zranily na hlavě, krku a zasáhly i oči, uvedl zdravotník, který zajišťoval převoz do nemocnice.

Během dne rodiny studentů přicházely do nemocnic, aby se dozvěděli podrobnosti o stavu svých blízkých. Seznamy mrtvých a raněných visely na vstupech do zdravotnických zařízení.

„Útoky na civilní cíle dokazují nelidskou krutost nepřítele a nedostatek morálních zásad,“ dodal policejní mluvčí. Neupřesnil ale, kdo podle názoru policie za útokem stojí.

Prezident USA Joe Biden
Svět odsuzuje vyhlášení ruské anexe části Ukrajiny. USA uvalily nové sankce

Jde o další z řady útoků, které sužují Afghánistán od doby, kdy se před více než rokem v zemi ujalo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

„Útoky na vzdělávání Hazárů a šíitů musí skončit. Zastavte útoky na budoucnost Afghánistánu, zastavte mezinárodní zločiny,“ napsal na twitteru zvláštní zpravodaj OSN pro Afghánistán Richard Bennett.

Zvláštní zmocněnec USA pro Afghánistán Thomas West označil útok za „srdcervoucí“ a na twitteru zdůraznil, že „nic neospravedlňuje útoky na nevinné studenty“.