Nic netušící Lisala Folau zrovna v poklidu maloval svůj dům na ostrově Atata, kde žije asi šedesát lidí, když k němu přišel jeho bratr a varoval ho před tsunami. Vlna zasáhla pevninu asi v 19 hodin místního času po erupci podmořské sopky.

Výbuch podmořské sopky u souostroví Tsinga.
Podmořská sopka u Tongy neřekla poslední slovo. Vědci mají velké obavy

Hrdina dnešních dnů, pan Folau, který je postižený a má závažné problémy s chůzí se nejprve pokusil vyšplhat na strom, to se mu ovšem nepodařilo. Když z něj spadl, smetla ho velká vlna, která ho odplavila do rozbouřeného moře.

„Vlny se stáčely pokaždé jiným směrem. Myslel jsem na to, že v moři může člověk objevit život i smrt. Až na břehu zjistíte, jestli jste přežili nebo ne,“ řekl muž agentuře Reuters. 

Folauovi se pomalu podařilo uplavat zhruba 7,5 kilometrů na hlavní ostrov Tongatapu. Ke břehu se dostal v neděli pozdě večer, tedy sedmadvacet hodin poté, co ho vlna smetla do moře.

Erupce podmořské sopky u souostroví Tonga.
Erupce u souostroví Tonga zabíjela až v Peru. Místní jsou odříznutí od světa

Jeho hrdinství se okamžitě stalo virálním na sociálních sítích. Jeden příspěvek na Facebooku ho nazval „Aquamanem ze skutečného života“, odkazoval tím na komiksovou a filmovou postavu z dílny DC Comics.

Na otázku, zda ví, kdo je Aquaman, Folau odpověděl, že ještě ne.

Následky přírodní katastrofy

* Erupce sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai zavinila úmrtí nejméně tří lidí a poškodila většinu domů na několika ostrovech.

* Národ se 105 tisící obyvateli je kvůli zničenému internetovému kabelu bez připojení a izolován od zbytku světa.

* Většina pitné vody je kontaminována a nedá se použít

* Organizace spojených národů uvedla, že asi 84 tisíc lidí, více než 80 % populace, bylo katastrofou těžce postiženo.

* Tongské námořní lodě stále evakuují lidi z menších ostrovů na ty větší.