Podle policie a FBI utratil Matin Azizi-Yarand za zbraně a taktickou výstroj 1400 dolarů (přibližně 30 tisíc korun). Navrhl také koncept takzvaného "Vzkazu Americe", který měl ospravedlnit plánovaný útok. Mladík je v současnosti ve vazbě, výše kauce byla stanovena na tři miliony dolarů. Uvádí to agentura Reuters.

Ve státě Georgia se na silnici zřítilo vojenské letadlo.
V USA spadlo na silnici vojenské dopravní letadlo, nikdo nepřežil

Přestože se v navrhovaném prohlášení mladík označoval jako "osamělý vlk", podle vyšetřovatelů se snažil získat pro útok i další osoby. Od nikoho dalšího by však nebezpečí v souvislosti s touto kauzou hrozit nemělo.

"FBI si není vědoma žádných dalších hrozeb souvisejících s tímto zatčením," prohlásil zvláštní agent FBI Eric K. Jackson. "Američané mohou být klidní při vědomí, že i nadále usilovně pracujeme na ochraně a obraně Spojených států a na zajištění bezpečnosti komunit, kterým sloužíme."

Podle místopřísežného prohlášení začala FBI vyšetřovat tento případ v prosinci roku 2017, kdy Azizi-Yarand začal komunikovat s jejím informátorem přes aplikaci pro mobilní zasílání zpráv. Právě tady údajně vyjádřil touhu provést útok a dodal, že četl návod Islámského státu pro "provádění operací a výrobu bomb". Údajně také studoval návod na vyrobení bomby, který sepsal Eric Harris, jeden z útočníků, kteří v roce 1999 stříleli ve střední škole Columbine High School.

"Tento případ ukazuje, jak daleko mohou teroristické skupiny dosáhnout prostřednictvím sociálních médií a jiných prostředků a jak mohou radikalizovat další lidi v komunitách po celé naší zemi," prohlásil Gregory Rushin, šéf policejního oddělení Plano.

V Tripolisu došlo k sebevražednému útoku na budovu volební komise
V Tripolisu zaútočil Islámský stát na volební komisi, nejméně 12 mrtvých

V prvních rozhovorech s informátorem FBI prý Azizi-Yarand uvedl, že mu nejde o to, kolik lidí zabije, ale o to, kolik peněz bude muset země vynaložit na svou bezpečnost, byť na základě jednoduchého útoku. "Chci dostat Ameriku do toho stavu, v jakém je Evropa, že bude muset mít své vojáky také rozmístěné v ulicích. A že to bude rovněž finančně náročné," uvedl prý Azizi-Yarand.

Při další komunikaci s informátorem pak také řekl, že doufá, že se mu podaří vycestovat do Pákistánu a poté přejít hranici do Afghánistánu, aby se oficiálně připojil k Islámskému státu. Dál prohlásil, že zkusí najít s pomocí mobilní aplikace pro zasílání zpráv další potenciální útočníky, kteří by mu v jeho akcích pomohli. V lednu pak prý agentovi FBI sdělil, že má další dva muže, kteří by do toho "vážně šli", ale čeká, až mu bude 18 let, aby mohl nakoupit zbraně. Azizi-Yarandovo narozeniny jsou v listopadu.

Dál svému kontaktu sdělil, že komunikuje i se členem Islámského státu, který mu řekl, že stačí střelba. Když vyjádřil obavu, že není vycvičený, dostal prý odpověď: "Jak těžké může být postřílet spoustu lidí?  Chlapík v Las Vegas střílel jen naslepo. A dostal jich sto." 

Při plánování útoku zvažoval jako možný cíl školu, v březnu se ale rozhodl pro obchodní centrum Stonebriar s tím, že útok plánoval na květen. Agentovi FBI údajně sdělil, že studuje počet členů ochranky, jejich rozložení v rámci budovy i pravidelný pohyb návštěvníků. Kromě střelby chtěl ještě zapálit některé obchody. 

"Chtěl bych, aby se policista vzdal a odhodil zbraň. Pak ho lze zlikvidovat za pomoci benzínu, upálíte ho," řekl prý Azizi-Yarand agentovi FBI. 

Mladíkovi nyní hrozí doživotní trest za plánování hromadné vraždy a deset let za přípravu teroristického činu. 

KLDR odpálila čtyři balistické rakety
Američtí vojáci v Jižní Koreji zřejmě zůstanou i po podpisu mírové dohody s KLDR