„Odstoupím z funkce šéfa strany,“ řekl Seehofer novinářům během návštěvy východoněmeckého Budyšína s tím, že přesné datum bude zveřejněno v průběhu týdne.

Horst Seehofer a Angela Merkelová
Po Merkelové končí v čele své strany i její bavorský spojenec Seehofer

Současně však dodal, že jeho rezignace na vedení strany nijak neovlivní jeho další působení ve spolkovém kabinetu. „Změna je součástí života – včetně mého. Kancelář ministra vnitra však zůstane zcela nedotčena. Jsem ministrem vnitra a budu i nadále zastávat tuto funkci,“ řekl Seehofer. Agentura DPA přitom včera napsala, že Seehofer oznámil svým spolustraníkům i konec ve vládě.

Stejně jako Angela Merkelová se i Horst Seehofer rozhodl vyvodit osobní odpovědnost z neuspokojivých volebních výsledků a opustit vedení své strany. V nedávných zemských volbách v Bavorsku sice CSU zvítězila, ale zaznamenala nejhorší výsledek za posledních 70 let a přišla o většinu v zemském kabinetu.

Odchod z ministerstva nemusí být dobrovolný

Nejpravděpodobnějším nástupcem Seehofera na postu předsedy CSU je Markus Söder, který ho již letos v březnu nahradil ve funkci bavorského premiéra. 

Angela Merkelová.
CDU je připravená pokračovat ve velké koalici, ujistila Merkelová

Komentátoři již spekulují, jestli Söder, který byl jeho dlouholetým vnitrostranickým rivalem, skutečně nechá Seehofera dokončit volební období, nebo bude chtít na post ministra vnitra nominovat někoho jiného.

Po rezignaci Seehofera na ministerský post však volají i jeho koaliční partneři v německé vládě ze Sociálnědemokratické strany (SPD). „Horst Seehofer by měl nyní ukázat jasný postoj a převzít odpovědnost za vážné politické chyby,“ řekl pro úterní vydání listu Rheinischen Post místopředseda Spolkového sněmu Thomas Oppermann (SPD). Se Seehoferem v úřadu nemůže podle jeho slov koalice uspět.

Markus Söder
Bavorsko čeká nová koaliční vláda. CSU se dohodla se Svobodnými voliči