"Mike Pompeo se minulý týden sešel s Kim Čong-unem. Schůzka proběhla hladce a byl navázán dobrý vztah. Právě jsou dolaďovány detaily připravovaného summitu. Denuklearizace bude skvělá nejen pro svět, ale i pro Severní Koreu," tweetoval ve středu americký prezident. 

Na nejvyšší úrovni se jedná o první kontakt mezi KLDR a USA od roku 2000, kdy v Pchjongjangu došlo ke schůzce tehdejší americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem, připomíná agentura Reuters. 

Mluvčí Bílého domu už dříve uvedl, že se Amerika chystá na jednání se Severní Koreou. Summit na nejvyšší úrovni je naplánován na květen, případně začátek června. Hlavním tématem rozhovoru severokorejského vůdce Kim Čong-una s hlavou Spojených států má být otázka odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

S prohlášením o navazování kontaktů se Severní Koreou přišel Bílý dům poté, co se prezident Donald Trump v úterý setkal ve svém floridském letovisku Mar-a-Lago s japonským premiérem Šinzó Abem.

Při té příležitosti Trump prozradil, že probíhají přímá jednání na „extrémně vysoké úrovni“. Na dotaz, jestli je osobně v kontaktu s Kimem, odpověděl prezident kladně.

Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabee Sandersová však později údaj korigovala. Dosavadní jednání s KLDR vedla Trumpova administrativa, ne on sám.

Trump podle svých slov doufá, že se schůzka uskuteční, připouští ale, že k ní nemusí dojít. Jako místo konání zatím připadá v úvahu pět lokalit. Podle tiskového odboru Bílého domu se novináři dozvědí podrobnosti co nejdříve.