Čína je nejbližším diplomatickým spojencem a hlavním obchodním partnerem Severní Koreje. Proto také byla Čínská lidová republika pvním státem, který vůdce KLDR Kim Čong-un po nástupu do své funkce navštívil.

Minulý pátek se konala teprve třetí vrcholná schůzka KLDR a Jižní Koreje od rozdělení poloostrova v padesátých letech. Kim Čong-un se stal prvním severokorejským lídrem, jenž od dob korejské války (1950–1953) vkročil na jihokorejskou půdu.

S jihokorejským prezidentem Mun Če-inem se při pátečním summitu dohodl na řadě opatření, jež by měly situaci na poloostrově stabilizovat.

V pondělí Soul oznámil, že do zítřka nechá z pohraničí odstranit desítky tlampačů, které dosud šířily severokorejskou propagandu. Od Pchjongjangu očekává totéž.

V rozmezí příštích tří až čtyř týdnů by také mělo dojít k zásadnímu setkání Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Hlava Spojených států to uvedla v sobotu.

Už předtím Trump na twitteru napsal, že přípravy probíhají dobře, stanovuje se přesný čas a místo schůzky. V pátek dodal, že ve hře jsou dvě nebo tři místa konání.