„Můžeme i na příkladech z minulosti vidět, že islamismus je přítomný i tady," uvedl Münch, podle nějž není to, že k žádnému velkému atentátu v Německu v posledních letech nedošlo jen otázkou štěstí, „ale i dobré spolupráce bezpečnostních složek".

Evropa a tedy i Německo jsou podle Müncha cílem islamistického terorismu. V současnosti však prý nemá žádné konkrétní informace o tom, že by Německu bezprostředně hrozil teroristický útok. „Zůstáváme ale ostražití," řekl.

BKA podle svého šéfa průběžně prověřuje možné napojení atentátníků z Bruselu a Paříže na islamisty žijící v Německu. V pátek policisté v Giessenu a Düsseldorfu zadrželi dva podezřelé muže, u kterých se však spojitost s teroristy zjistit nepodařilo. Německo slouží hlavně jako tranzitní země, uvedl Münch.

Před časem Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), který v Německu vykonává funkci kontrarozvědky, informoval, že v zemi žije zhruba 1100 radikálních islamistů schopných použít násilí. Asi 470 z nich je podle Müncha skutečně nebezpečných. „A jejich počet se v posledních letech zvýšil," dodal.

Atentáty, které teroristé spáchali před týdnem na bruselském letišti a v metru, si vyžádaly 35 mrtvých včetně tří útočníků. Loni 13. listopadu teroristé zabili v Paříži 130 lidí.