Cotten zemřel během své cesty po Indii na následky Crohnovy choroby, což je chronické zánětlivé onemocnění postihující trávicí ústrojí. V důsledku jeho úmrtí se však Quadriga, která platí za největší kanadskou firmu obchodující s digitálními měnami, dostala do vážných finančních potíží.

Bitcoin - ilustrační foto
Bitcoin slaví jubileum. Platit jím můžete na 150 místech v Praze

„Během uplynulých týdnů jsme se intenzivně snažili vyřešit naše problémy s likviditou, které zahrnují snahu najít a zajistit naše velmi významné kryptoměnové rezervy držené ve studených peněženkách (hardware, v němž je uložen jakýsi soukromý klíč, s nímž se lze ke kryptoměnám dostat – pozn. red.). Tyto pokusy však zatím nebyly úspěšné,“ uvádí společnost na svých webových stránkách. Ohrožen je tak finanční majetek více než 100 tisíc jejích zákazníků.

Pomoci prý nedokáží ani techničtí experti, které si Quadriga najala, ani vdova po zesnulém manažerovi Jeniffer Robertsonová. „Neznám heslo nebo obnovovací klíč,“ uvedla v přísežném prohlášení. „I přes opakované a důsledné hledání jsem nebyla schopna nalézt je napsané na nějakém papíře.“

Ilustrační foto
Hackeři letos ukradli kryptoměny za miliardu dolarů, nahrávají jim slabé zákony

Zářný případ poukazující na nedostatky trhu

Server CNN připomíná, že tento neobvyklý případ odhaluje skutečná rizika spojená s obchodováním s digitálními měnami. V důsledku nedostatečné regulace se totiž investoři staví do pozice, z níž není příliš mnoho cest úniku, pokud něco selže. Státní finanční orgány jsou v takovéto situaci téměř bezmocné.

Společnost Quadriga již požádala o úřední ochranu před věřiteli a během úterka se bude v Halifaxu v Novém Skotsku konat první soudní slyšení.

Ilustrační foto.
Kryptoměny budou mít v Jižní Koreji stopku, vláda je chce zakázat