Tisíce lidí od pátku především ve Varšavě demonstrují na výzvu opozice za svobodu médií a kvůli podle nich nedemokratickým krokům vlády.

Schetyna také řekl, že opoziční poslanci hodlají vytrvat v blokádě hlavního jednacího sálu Sejmu až do 11. ledna, kdy má oficiálně začít další parlamentní schůze, v případě potřeby i déle. Asi dvacet zákonodárců sál blokuje od pátku na protest proti podle nich nezákonnému schválení státního rozpočtu.

Čtěte také: Poláci protestují proti vládě, poslanci blokují jednací sál

Vadí jim, že o rozpočtu se hlasovalo mimo jednací sál. O přesunu do jiné místnosti rozhodl v pátek právě Kuchciński, protože asi tři desítky poslanců opozice v pátek blokovaly řečnický pult zasedací místnosti.

Představitelé Občanské platformy a další opoziční strany Moderních již požádali o svolání nové schůze parlamentu na 20. prosince a chtějí nové hlasování o rozpočtu.

Prezident Duda se během dneška sešel už s předsedou Moderních Ryzsardem Petru, zřejmě v pondělí bude jednat s předsedou vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawem Kaczyńským a maršálkem Sejmu Kuchcińským.

Přečtěte si: Polský prezident Duda vyzval ke klidu, nabídl se za prostředníka