"Osobně si myslím, že prezident Trump má příležitost udělat něco významného pro mezinárodní společenství a pro svět," uvedl generální tajemník CTBTO Lassina Zerbo. Přimět Pchjongjang uzavřít dohodu o všeobecném zákazu jaderných zkoušek by podle něj bylo něco, co dosud nikdo nedokázal. "Byla by to skvělá dohoda," uvedl na tiskové konferenci Zerbo. Informuje o tom agentura DPA.

Podle Zerba promeškaly velké mocnosti už jednu příležitost, když v roce 2015 podepsaly jadernou dohodu s Íránem o postupném tlumení íránského jaderného programu, aniž by do ní včlenily zákaz jaderných testů. 

Trump plánuje, že se setká se severokorejským vůdcem Kimem Čong-unem koncem května nebo začátkem června. Jeho jednání bude navazovat na summit mezi Čong-unem a jihokorejským prezidentem Munem Če-inem v tomto týdnu.

Kim Čong-un minulý týden oznámil, že pozastavil jaderné i raketové zkoušky, nedal však žádným způsobem najevo, že by se hodlal zbavit jaderných zbraní. 

Zerbo uvedl, že experti CTBTO jsou připraveni dohlédnout na zastavení provozu severokorejského zkušebního areálu, pokud je k tomu Organizace spojených národů pověří. 

Celosvětová smlouva o zákazu jaderných zkoušek není stále ještě platná, protože ji dosud nepřijalo několik klíčových zemí, včetně Severní Koreje, Spojených států a Číny.