Šéf OSN podle Reuters při nedělním oznámení o zaslání svého pozvání Íránu také podle AFP řekl, že Teherán mu slíbil hrát „pozitivní a konstruktivní roli" při své účasti na konferenci ve švýcarském Montreux. Ujistil podle Reuters, že Írán hodlá respektovat závěry předloňské konference k Sýrii, jak si přály Spojené státy a některé další země.

Hlavní syrská opozice, která se k účasti nechávala dlouho přemlouvat, ale účast Íránu odmítá. „Syrská (opoziční) koalice oznamuje, že zruší svou účast na nové konferenci, pokud Pan Ki-mun nezruší pozvání Íránu," citovala agentura Reuters mluvčího opoziční koalice.

Možnou účast Teheránu, spojence Damašku, provázela složitá zahraniční vyjednávání. Spojené státy podmiňovaly účast íránských zástupců tím, že podpoří závěr předloňské první konference v Ženevě, kde se mluví o vzniku přechodného kabinetu. Tento závěr podle Washingtonu jasně znamená, že současný syrský prezident Bašár Asad už zemi nebude vládnout a odstoupí. Írán a Rusko ale tuto interpretaci vždy odmítaly.

USA žádaly souhlas Teheránu

Spojené státy po nedělním oznámení šéfa OSN podle Reuters prohlásily, že pozvání Íránu na konferenci se bude muset odvolat, pokud Teherán nevyjádří „jasně a veřejně" podporu dohodě účastníků konference v roce 2012, kterou bylo vytvoření přechodné syrské vlády.

Američané nedávno připustily, že Írán by mohl hrát v mírových vyjednáváních určitou roli, musí se ale podle nich aktivněji zapojit a přimět Damašek k tomu, aby zastavil bombardování civilistů a umožnil otevřít humanitární koridory. Teherán ihned něco podobného vyloučil s tím, že nepřijme žádnou roli, která „nebude respektovat jeho důstojnost".

Po čtvrteční schůzce se svým ruským protějškem řekl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, že Írán se chce zúčastnit mírové konference o Sýrii, ale nesmí být pro jeho účast na jednáních kladeny žádné podmínky.

„Jestliže bude Íránská islámská republika pozvána jako kterýkoli jiný účastník konference, schůzky se zúčastní," řekl podle agentury Reuters Zaríf, když toto téma řešil s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem, jehož země také udržuje dlouholeté vztahy s Damaškem.

Právě ruský ministr nedávno vyzval generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby na konferenci pozval také Írán a Saúdskou Arábii s tím, že účast těchto mocností ležících blízko Sýrie by mohla přispět k řešení téměř tříletého konfliktu v této zemi, při kterém již přišlo o život více než 100.000 lidí.