„Hrozba pravicového extremismu je vážnější a hůře zvládnutelná, než si lidé myslí,” prohlásil Mark Rowley.

„Dříve nebyla ultrapravice jednotná. Jednou za čas se objevil solitér, který spáchal teroristický čin, ale nyní zde máme organizovanou pravicovou hrozbu,”sdělil novinářům šéf protiteroristického, který odchází z funkce za dva týdny kdy dovrší 31 let policejní služby.

Dodal, že krajní pravice v Británii usilujeo navázání kontaktů s mezinárodními extremisty. Veřejnost by podle něj měla vážně znepokojovat existence nezákonné skupiny Národní akce (National Action, kterou Rowley opakovaně přirovnává k Islámskému státu.

Národní akce stejně jako islamisté šíří nenávistná videa, v nichž štve občany proti imigrantům a muslimům.

„Může se zdát, že jde o dva různé problémy, ale islamistická a ultra pravicová ideologie mají mnoho společného,” upozorňuje absolvent Cambridge, který svou kariéru u policie začal jako konstábl ve West Midlands.

Zároveň varoval před dalšími militantními proudy. „Posledních 18 měsíců máme v Británii teroristickou organizaci neonacistů a stoupenců bělošské nadřazenosti. Je domácího původu a sleduje tytéž cíle jako kterákoliv jiná teroristická organizace ve světě.”

Médiím odcházející velitel oznámil, že od loňského března policie v Anglii zmařila 10 plánů na útoky islamistů a čtyři útoky krajní pravice. Podrobnosti však odmítl sdělit z důvodu probíhajících soudních řízení.

Činost krajní pravice na Britských ostrovech už vyšetřuje i tajná služba MI5. Momentálně řeší 600 teroristických případů, do nichž je zapojeno 3000 osob. Za poslední tři roky se počet těchto kauz zdvojnásobil.