Ve funkci jej nahradil jiný odchovanec sovětské tajné policie KGB Vladimir Bulavin. V letech 2006 až 2008 sloužil jako zástupce ředitele ruské tajné služby FSB, nástupkyně KGB.

Vyšetřovatelé našli v Beljaninově domě podle ruských sdělovacích prostředků deset milionů rublů, 400.000 dolarů a 300.000 eur, což odpovídá v přepočtu více než 24 milionům korun. Dům byl prohledán v souvislosti s případem pašování alkoholu, do kterého je zapojen miliardář Dmitrij Michalčenko.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ještě ve středu tvrdil, že Beljaninov nebyl z ničeho obviněn a v případu vyšetřování figuruje jako svědek.

Beljaninov byl ve funkci deset let a patřil ke spolupracovníkům prezidenta Vladimira Putina. S Putinem se seznámil v době, kdy oba sloužili sovětské rozvědce ve východním Německu.

Podnikatelské úspory?

K nalezeným penězům Beljaninov řekl, že to jsou jeho úspory z doby, kdy podnikal.

Změna v čele ruské celní správy se stala součástí více než tuctu kádrových změn, které prezident Putin podnikl ve federálních úřadech a v ruských regionech, mimo jiné v Sevastopolu, Jaroslavské a Kaliningradské oblasti. Podle Putinova mluvčího Peskova jde o „obyčejnou rotaci" kádrů s cílem zvýšit efektivnost řízení. Ale personální rošády média překřtila na „velký úklid" a „generální čistku" v předvečer parlamentních voleb letos v září a prezidentských voleb na počátku roku 2018. Pozorovatelé považují za příznačné, že sílí vliv FSB, další tajné služby FSO a celkově odchovanců armády, vnitra a bezpečnostních složek.

Politolog Pavel Salin řekl stanici BBC, že „salva" kádrových změn má dezorientovat vládnoucí elitu, jejíž klany si už chystaly spojenectví na příští prezidentské volby. Ale teď se situace změnila a horizontální vazby jsou zpřetrhány. Putin se tak opět předvedl v roli vrchního arbitra, o což opírá svou moc.