„Ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky Miroslav Lajčák v souladu s ústavou SR podal demisi prezidentovi Andreji Kiskovi a o tomto kroku oficiálně informoval předsedu vlády Petera Pellegriniho,“ uvedl mluvčí Boris Gandel. Tímto krokem reagoval podle slovenského serveru aktuality.sk na odmítnutí migračního paktu OSN.

Premiér Pellegrini se proto rozhodl svolat na páteční odpoledne mimořádnou tiskovou konferenci. S Lajčákovou demisí nesouhlasí. „Nejbližší dny využiji, abych se pokusil přesvědčit pana Miroslava Lajčáka, aby přehodnotil tento krok,“ prohlásil Pellegrini.

Současně předseda vlády zdůraznil, že životní a hodnotový prostor Slovenska je Evropská unie a bezpečnost země je spojená s účastí a členstvím v alianci NATO. „„Nikdy nedovolím, abychom opustili tento hodnotový a ekonomický prostor, který je garantem celistvosti a nedotknutelnosti našich hranic,“ řekl Pellegrini. Opětovně potvrdil, že slovenská vláda migrační pakt OSN nepodpoří.

Omezuje suverenitu státu

Lajčák se na přípravě migračního paktu podílel během svého ročního působení ve funkci předsedy Valného shromáždění OSN, ve které skončil letos v září.

Globální pakt o migraci má podle svých obhájců zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, jeho cílem je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi. Dohoda se zabývá mimo jiné tím, proč lidé migrují, jak migranty chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů.

Kritici paktu tvrdí, že dokument omezuje suverenitu státu v oblasti migrace a stírá hranici mezi legální a nelegální migrací. Pakt ale není nijak závazný, nezasahuje do kompetencí států.