Lajčák ve svém prohlášení uvedl, že v následujících dnech podnikne potřebné kroky. Přesvědčily ho garance premiéra Petera Pellegriniho a předsedy strany Směr Roberta Fica ohledně zahraniční politiky Slovenska.

Dlouholetý diplomat Lajčák stojí v čele slovenského ministerstva zahraničí od roku 2012. Stejnou funkci zastával i mezi roky 2009 a 2010.

Miroslav Lajčák
Šéf slovenské diplomacie Lajčák podal demisi. Premiér nesouhlasí

Lajčák podal demisi minulý týden poté, co slovenský parlament odmítl pakt OSN o migraci. Svůj postoj nyní změnil navzdory tomu, že kromě parlamentu se proti migračnímu paktu OSN vyslovila také slovenská vláda, která rovněž nesouhlasila s vysláním slovenského zástupce na nadcházející mezivládní konferenci o paktu.

Lajčák se na přípravě migračního paktu podílel během svého ročního působení ve funkci předsedy Valného shromáždění OSN, ve které skončil letos v září. Odmítá tvrzení kritiků, že je migrační pakt OSN právně závazný. Upozornil, že toto téma zneužívají populisté, xenofobové a nacionalisté, kteří o dokumentu šíří bludy s cílem zvyšovat vlastní popularitu. Kromě Slovenska dokument odmítá i několik dalších evropských zemí včetně Česka.

Pellegrini nesouhlasil

Slovenský premiér Peter Pellegrini již od začátku s Lajčákovou demisí nesouhlasil a následně požádal prezidenta Kisku, aby demisi nepřijal. Kiska také uvedl, že je s Lajčákovou prací v čele ministerstva zahraničních věcí spokojený.

Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák.
Lajčák hájí migrační rezoluci OSN. Je ale sám

Globální pakt o migraci má podle svých obhájců zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, jeho cílem je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi. Dohoda se zabývá mimo jiné tím, proč lidé migrují, jak migranty chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů.

Kritici paktu tvrdí, že dokument omezuje suverenitu státu v oblasti migrace a stírá hranici mezi legální a nelegální migrací. Pakt ale není nijak závazný, nezasahuje do kompetencí států.

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák
Slovenský parlament odmítl globální pakt OSN o migraci