"Nebylo lehké akceptovat rozhodnutí strany, která mě vyslala do boje o prezidentský palác, ale cítím zodpovědnost vůči budoucím generacím a bez přehánění i stupňující podporu ze strany občanů," uvedl Kotleba. "Jsem přesvědčený, že naší úlohou není hledat výmluvy a způsoby, proč něco nejde, ale dostat ze sebe maximum a plné nasazení, aby Slovensko bylo lepší, dodal.

Co se týče programu, zůstane prý věrný tomu, který uznává i jeho krajně pravicová strana LSNS (celým jménem Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko). "Můj program je postavený na národním, křesťanském a sociálním pilíři. Budu jasným a silným hlasem za vystoupení Slovenska z NATO, proti válce s Ruskou federací, která se tu bohužel intenzivně připravuje," uvedl.

Kandidáti potřebují pro nominaci podporu nejméně patnácti poslanců Národní rady SR nebo získat aspoň 15 tisíc podpisů od občanů. Kotleba uvedl, že k dnešnímu dni má již k dispozici 15 poslaneckých podpisů, avšak odmítá bojovat o kandidaturu pomocí nich. "Prezidenta nevolí poslanci, ale občané. Od dnešního dne začínáme se sběrem podpisů od občanů přímo v terénu," zdůraznil. 

Marian Kotleba je předsedou krajně pravicové strany LSNS, která se hlásí k odkazu slovenského státu z období druhé světové války a tehdejšího prezidenta Jozefa Tisa, proto budí velké kontroverze. Mnozí poslanci proto v minulosti navrhovali, aby byla strana rozpuštěna kvůli extremismu a podněcování k nenávisti. LSNS taktéž vystupuje proti slovenskému členství v NATO i Evropské unii.

V loňských krajských volbách utrpěl Marián Kotleba a jeho strana jednoznačnou porážku. Tehdy se také ve prospěch demokratického Jána Luntera, který byl jeho protivníkem, vzdalo své kandidatury několik kandidátů, aby získali dostatek hlasů pro poražení Mariana Kotleby. Ten po prohraných volbách musel odstoupit z funkce hejtmana. 

Přímé prezidentské volby se na Slovensku budou konat na jaře příštího roku. Současný prezident Andrej Kiska už dříve avizoval, že se podruhé nebude o prezidentské křeslo ucházet. 

Kandidaturu už oznámilo i několik dalších slovenských osobností, mezi nimi například vědec Robert Mistrík.