Manafort byl oviněn z konspirace proti Spojeným státům. Podle deníku New York Times by měl být druhým obviněným Manafortův chráněnec a obchodník Rick Gates. Ten se už prý také úřadům dobrovolně vydal.

Gates je spojován s několika společnostmi se sídlem na Kypru, na jejichž adresu přicházely štědré dary od ruských firem a politiků. Manafort je podezřelý z daňových úniků, praní špinavých peněz a překročení hranic legálního lobbingu.

Manafort měl řadu signálů, že se kolem něj stahuje smyčka. V létě provedli agenti FBI razii v jeho domě. Prokurátoři jej varovali, že bude nejspíš prvním z obžalovaných. Manafortovi kolegové se nicméně domnívají, že vyšetřovatelům nemůže poskytnout nic, na čem by bylo možné vystavět obvinění vůči Donaldu Trumpovi.

Trump opakovaně jakékoli ruské zásahy do loňských voleb odmítá. Během letošního roku se však ukázalo, že jeho blízcí s lidmi prosazující ruské zájmy prokazatelně jednali. Manafort se k jeho prezidentské kampani připojil v březnu 2016, Trump ho záhy pověřil jejím faktickým vedením. Propustil ho až poté, co se objevilo podezření, že přijal v přepočtu čtvrt miliardy korun od Viktora Janukovyče, bývalého proruského prezidenta Ukrajiny a svého dlouholetého klienta.

Podle amerických zpravodajských služeb vedl ruský prezident Vladimír Putin podvratnou kampaň kombinující hackerské útoky a propagandu s cílem poškodit ve volbách Hillary Clintonovou a pomoci Trumpovi zvítězit. Ministerstvo vnitra jmenovalo bývalého šéfa FBI Roberta Muellera vedoucím speciální vyšetřovací komise, která má rozsah a původce ruského ovlivňování zdokumentovat.