„Zakladatel a generální ředitel Facebooku přijal naše pozvání a bude co nejdříve v Bruselu, doufejme, že již příští týden,“ uvedl v prohlášení Antonio Tajani. Mark Zuckerberg se v Evropském parlamentu setká s předsedy stran a členy výboru pro občanské svobody.

Facebook se v posledních měsících čelil silné kritice poté, co vyšlo najevo, že firma roky věděla o masivním zneužívání uživatelských dat a nic s tím neudělala.

Britská konzultační společnost Cambridge Analytica shromáždila data desítky milionů uživatelů Facebooku, které poté zneužila k ovlivňování voleb. Nejvíce se v této souvislosti mluví o snaze ovlivnit americké prezidentské volby v listopadu 2016, ve kterých zvítězil Donald Trump.

Mark Zuckerberg již v dubnu vypovídal v souvislosti se skandálem v obou komorách amerického Kongresu. Odmítl přitom tvrzení, že uživatelé Facebooku nemají nad svými osobními údaji dostatečnou kontrolu.

Současně sociální síť přijala řadu opatření, která jí mají navrátit důvěru veřejnosti. Naposledy Facebook v pondělí na svém blogu oznámil, že pozastavil přibližně 200 aplikací, které podle jeho názorů mohly zneužívat data.