Ačkoli Šefčovič uvedl, že si nabídky Směru váží, zároveň zdůraznil, že není členem strany. „S touto stranou spolupracuji dlouhodobě, zažili jsme spolu mnohé,“ uvedl současný místopředseda Evropské komise (EK) s tím, že pomoc strany využije mimo jiné i při financování své předvolební kampaně.

Ve svém projevu zdůraznil potřebu pevného ukotvení Slovenska v jádru Evropské unie a odmítl hlasy, které zpochybňují proevropské směřování země. „Slovensko potřebuje dobrého, nadstranického prezidenta,“ prohlásil Šefčovič podle slovenského deníku Sme. Na tiskové konferenci se ale nezdržel dlouho a navzdory očividnému zájmu novinářů odpověděl pouze na tři otázky.

Šefčovičovu kandidaturu schvaluje předseda koaliční strany Most-Híd Béla Bugár, který se chce o uvolněný post prezidenta rovněž ucházet. „Velmi rád budu soupeřem člověka, jehož proevropská orientace je nezpochybnitelná a kterou deklaroval i během své první tiskové konference,“ uvedl Bugár. Ostatní prezidentští kandidáti ale upozorňují na jeho zjevné vazby na Směr.

Odpovědnost za energetickou unii

Dvaapadesátiletý Šefčovič je členem EK od roku 2009. Předtím působil ve slovenské diplomacii i na vedoucích postech na ministerstvu zahraničních věcí. Absolvent Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů je v současnosti v EK odpovědný za energetickou unii.