Selena Quintanilla-Péreová, fanouškům známá jako Selena, měla – kdyby nebylo její předčasné tragické smrti – nakročeno k dráze světové superhvězdy. Tuto možnost jí však přervala 31. března 1995 v hotelu Days Inn v texaském městě Corpus Christi střela do zad z revolveru, který držela v rukách právě Yolanda.

Ikona na vzestupu

Selena byla americká zpěvačka a podnikatelka hispánského původu, označována za Královnu Tejano hudby. Jako nejmladší z dětí mexickoamerických rodičů vydala své první hudební album již ve dvanácti letech.

Počátkem 90. let se stala zejména ve španělsky mluvících zemí opravdovou ikonou – diváci milovali nejen její písně, ale také její smysl pro módu a styl. Tisíce dívek obdivovaly její styl líčení nebo fialový kalhotový kostým, v němž vystupovala.

Měsíc před svou smrtí byla zpěvačka na absolutním vrcholu. Na její koncert v Houston Astrodome přišlo dne 26. února 1995 více než 60 tisíc lidí. O několik dní později získalo její čtvrté studiové album "Amor Prohibido" nominaci na cenu Grammy za nejlepší mexicko-americké album, přičemž zpěvačka se o tuto cenu ucházela již podruhé (nezískala ji sice, ale tu předchozí z roku 1994 za album "Selena Live" ano). Nahrávala také skladbu "I Could Fall In Love" s významným skladatelem a producentem Keithem Thomasem.

Vedle hudby mladá žena slavila první úspěchy i v módě a snažila se rozšířit svou butikovou značku Selena Etc, kterou uvedla na trh o rok dříve. První obchody otevřela v San Antoniu a ve svém rodném městě Corpus Christi v Texasu, jež se mělo brzy stát i i místem jejího posledního vydechnutí.

Vražda v hotelu

Začátkem března 1995 zjistila Selena spolu se svým otcem, že se ve finančních výkazech jejího fanklubu a sítě butiků její módní značky objevují finanční nesrovnalosti. Správu butiků dostala krátce předtím na starost prezidentka fanklubu Yolanda Saldívarová, kterou Selena takto povýšila právě s ohledem na její zásluhy v práci pro klub.

Teď bohužel zjistila, že Saldívarová hraje na svou vlastní kapsu. Když zpěvačka se členy rodiny překontrolovala účty, zjistila, že její zmocněnkyně neposílala fanouškům dárkové a propagační předměty, které si zaplatili, a že zpronevěřila 30 tisíc dolarů. S tímto zjištěním Selena udeřila na Yolandu a začala se domáhat všech výkazů i zcizených peněz. K předání části podkladů mělo dojít právě v hotelu Days Inn v Selenině rodném městě…

Obě mladé ženy se sešly v Yolandině hotelovém pokoji. Podle pozdějších výpovědí několika hotelových zaměstnanců po nějaké době Selena vyběhla pronásledována druhou ženou, která ji střelila do zad.

Než se zpěvačka zhroutila v hotelové hale, stačila ještě uvést Saldívarové jméno a číslo pokoje. Poté byla už v kómatu převezena do městské nemocnice, kde byla prohlášena za mrtvou.

Soud, trest a současnost

Obhájce Saldívarové se snažil před soudem prokázat, že zbraň vystřelila jen náhodou. Soud tomu ale neuvěřil. Neodpovídalo tomu ani svědectví personálu, ani konstrukce vražedné zbraně, revolveru Taurus ráže 38, model 85, která vyžaduje až pětikilový tlak na spoušť, aby vystřelila.

Dalším argumentem obžaloby bylo, že Saldírová se coby bývalá zdravotní sestra nepokusila poskytnout zpěvačce první pomoc, ani nevytočila linku 911.

Soudce proto odmítl překvalifikovat obvinění na zabití z nedbalosti a zavázal porotce, že musí Saldívarovou na základě důkazů uznat vinnou či nevinnou z vraždy prvního stupně.

A tak se i stalo. Po poradě, která netrvala ani tři hodiny, se porotci vrátili s výrokem o vině, na jehož základě byla Saldívarová o tři dny později odsouzena na doživotí s možností podat si odvolání po třiceti letech strávených ve vězení. Trest nastoupila 22. listopadu ve věznici v Gatesville v Texasu, kde si jej odpykává dodnes. Svou vinu neuznala a během let se proti rozsudku několikrát odvolala, pokaždé ale bezúspěšně. O podmínečné propuštění smí požádat od 30. března 2025.

Zastřelená zpěvačka se po smrtí stala legendou a inspirovala řadu děl z módního, hudebního i zábavního průmyslu. Vznikl o ní americký muzikál, jejím vzhledem i módním stylem byl inspirován jeden model panenky Barbie, její tvorbu pravidelně připomínají vzpomínková turné. Internetová televize Netflix navíc natočila na motivy jejího osudu nový seriál Selena, který má mít premiéru letos v prosinci. Roli Seleny ztvární americká herečka Christian Marie Serratosová.