Za velkou vstupní branou Dubajlandu se stále rozprostírá především horký pouštní písek a místo návštěvníků se tu prohání vítr, napsala agentura AP.

Obrovský zábavní park Dubajland se na písečné periferii Dubaje ve Spojených arabských emirátech začal budovat před šesti lety. Po dokončení by měl být dvakrát větší než americký Disneyland. Návštěvníci by zde mohli navštívit různé tematické části vytvořené například společnostmi Universal Studios, Six Flags či Legoland, dále největší nákupní areál na světě i golfové hřiště navržené profesionálním golfistou Tigerem Woodsem.

Myšlenka Dubajlandu vznikla v době, kdy země prožívala rychlou expanzi, stavěla nejvyšší mrakodrapy, luxusní domy a umělé ostrovy.

V současnosti však není jasné kdy – a jestli vůbec – bude zábavní park dokončen. Dubajland totiž postihly důsledky celosvětové ekonomické krize.

„Jestli je stavba Dubajlandu dobrá myšlenka? Do určité míry ano. Situace se teď však poněkud změnila,“ řekl David Camp, ředitel stavební firmy, která se podílela na přípravě původních návrhů.

Cílem obřího projektu je zvýšit počet turistů do roku 2015 zhruba na dvojnásobek. Jejich dolary, eura a rijály mají pomoci udržet zdejší ekonomiku na vzestupu navzdory ubývajícím zásobám ropy.

Zábavní areál se má rozkládat na více než 259 čtverečních kilometrech pouště. Zatím bylo postaveno několik domů, včetně skromného nákupního střediska. Dubajland, který sliboval dinosaury, vesmírné rakety, Spidermana a Shreka, se tak stal zatím jen obchodním centrem na periférii města.

Několik nápadů bylo již také, zdá se, přehodnoceno. Jeden z nejextravagan­tnějších projektů – výstavba parku s umělým sněhem pod skleněnou kopulí – z webových stránek projektu v tichosti zmizel.

Dubajské oficiální zdroje ovšem ve vyjádření pro agenturu AP napsaly, že „v projektu Dubajland žádné změny nenastaly a všechny zamýšlené atrakce budou postaveny“. Datum dokončení zde však není uvedeno, ve zprávě se pouze říká, že realizace projektu „pokračuje podle plánu v několika fázích a dokončena bude během několika let“.

Golfové hřiště navržené Tigerem Woodsem se však patrně neotevře letos, jak se plánovalo. Podle zástupců Dubajlandu však jeho stavba soustavně pokračuje, dokončeny jsou tři z osmnácti jamek.

Pustý vzhled úseku vyhrazeného pro americké filmové studio Universal Studios zase napovídá, že pravděpodobně své první návštěvníky neuvítá příští rok, jak bylo inzerováno.

Dokončení Legolandu se zase podle současných prognóz pozdrží proti původně plánovanému roku 2011 asi o dva roky, uvedla Sally Ann Wilkinsonová, mluvčí britské společnosti Merlin Entertainments Group, která se na výstavbě podílí.

Pro mezinárodní firmy představuje Dubajland velkou výzvu. V jeho okolí se totiž nenachází žádný jiný zábavní megapark.

„Nejsem si však jistý, zda má smysl postavit naráz na jednom místě deset nebo jedenáct parků,“ uvažuje realisticky bývalý obyvatel Dubaje Stefan Zwanzger.

„Základní problém je, že Dubaj měla příliš velkolepé plány na příliš krátké časové období. Připadá mi to trochu jako kdyby se batole snažilo o sprint na 100 metrů, místo aby se raději učilo chodit podél nábytku,“ poznamenal David Camp.