V senátu zastupuje Rodrigues severní brazilský stát Roraima, byl mimo jiné zástupcem vedoucího kanceláře prezident Jaira Bolsonara, který zvítězil ve volbách i díky tvrdé protikorupční kampani, která vinila z korupčních praktik předchozí vlády. Den po zatčení byl senátor rozhodnutím Nejvyššího soudu dočasně zbaven mandátu. Trvale o mandát pak může přijít, pokud tak rozhodne senát.

„Policie má video z osobní prohlídky,“ řekl ke svému rozhodnutí o suspendaci Rodriguese soudce Luís Roberto Barroso pro agenturu Reuters. „S ohledem na to, jakým způsobem senátor peníze uschoval – měl je docela hluboko ve spodním prádle – nebudu tyto záběry zveřejňovat, abych veřejnost neuvedl do rozpaků,“ doplnil soudce. Celá kauza je nyní hojně a velmi škodolibě propírána v brazilských médiích.

Rodrigues ve svém stručném vyjádření k událostem pouze bez větších podrobností potvrdil policejní zásah a použil při něm formulaci, že byl jeho dům přepaden. Popřel všechny obvinění a uvedl, že byl vždy po celých 30 let v politice čistý.

Zneužití peněz na boj s covidem-19 

Jeho kancelář na dotaz agentury na hotovost, která mu byla nalezena v kalhotách, neodpověděla. Federální policie se k případu rovněž nevyjadřuje. V jediném prohlášení pouze uvedla, že se jednalo o zásah v rámci vyšetřování zneužití peněz Kongresu určených na boj s covidem ve státu Roraima.

Vyjádřil se ale prezident Bolsonaro. Policejní razie je podle něho důkazem, že jeho vláda bojuje s uplácením. „V mé vládě korupce není. Proti korupčníkům bojujeme, ať je to kdokoliv,“ řekl svým podporovatelům před svou prezidentskou rezidencí.

Podle Reuters ale Bolsonarův boj proti úplatkářství úplně nejúspěšnější není. Začátkem roku rezignoval jeho ministr spravedlnosti Sergio Moro, nesmírně populární bývalý soudce, který byl znám svým tvrdým postojem ke korupci. Ten tvrdil, že se prezident snažil zasahovat do policejního vyšetřování ve svůj prospěch. Bolsonaro to odmítl. V Riu de Janeiro je pro změnu z korupce obviněn Bolsonarův syn. I zde prezident a jeho syn všechna obvinění odmítají.