Prezident dal rozkaz „vztyčit státní vlajku na slavjanské radnici", oznámil Porošenkův úřad.

Právě Slavjansk byl jednou z hlavních bašt proruských povstalců, kteří městské úřady včetně radnice okupovali od dubna.

Porošenko nařídil vztyčit vlajku poté, co se dověděl o úspěšné vojenské operaci ve městě, uvedl prezidentský úřad. Nově jmenovaný šéf ukrajinského generálního štábu Vyktor Muženko údajně prezidenta informoval, že separatisté se ve Slavjansku ocitli pod minometnou palbou, když se pokoušeli prolomit linie vládních sil. Separatisté prý přišli o tank a další ozbrojená vozidla.

Už předtím ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov prohlásil, že povstalci včetně svého předáka Igora Girkina-Strelkova Slavjansk opustili.

Povstalci míří do Kramatorska

Zástupce separatistů Andrej Purgin AP potvrdil, že povstalci odcházejí, a zároveň obvinil ukrajinskou armádu, že město přeměnila „v troskách". Jeden z povstaleckých velitelů AP řekl, že jeho lidé se přeskupují do sousedního Kramatorska.

Podle jiného zdroje AP povstalci po nočních bojích opustili všechny kontrolní body. Některé budovy v centru údajně byly poničeny, ale většina města prý zůstala nedotčena.

Odchod separatistů AFP dnes potvrdil i starosta Pavlenko. „Bojovníci odešli," řekl. Zároveň ale tvrdil, že ukrajinská armáda ještě ve Slavjansku není a že ve městě panuje bezvládí.

Ukrajinská média uvedla, že konvoj se separatisty a municí se ze Slavjanska vydal k nedalekému Kramatorsku. Avakov na Facebooku napsal, že uprchla „velká část" povstaleckých bojovníků. „Před úsvitem zpravodajské služby hlásily, že Girkin a velká část bojovníků uprchla ze Slavjanska, čímž zaseli zmatek mezi nepočetnou skupinu těch, kteří zůstali," napsal Avakov.

„Civilisté přicházeli ke kontrolním bodům a odevzdávali zbraně a neprůstřelné vesty, které po sobě zanechali bojovníci," pokračoval ministr.

Server Ostrov cituje rukojmí, kteří se údajně dostali z držení separatistů na hlavní policejní stanici ve Slavjansku. Také tito svědci tvrdili, že separatisté odjeli do Kramatorsku.

Padlo i velitelství v Artěmivsku

Ruská agentura Interfax kromě toho informovala, že ukrajinské síly zničily velitelství separatistů ve městě Artěmivsk jižně od Doněcku. Páteční dobytí města se zhruba 77.000 obyvateli Avakov rovněž potvrdil. „Velitelství Doněcké lidové republiky bylo zničeno," hlásí Avakov.

„Ministr obrany" povstalecké Doněcké lidové republiky Strelkov v pátečním rozhovoru s televizním serverem LifeNews v zoufalé výzvě upozornil Moskvu, že Slavjansk „do jednoho, nejvýše dvou týdnů" padne, pokud Rusko nezařídí příměří s ukrajinskou armádou nebo vojensky nezasáhne „ve prospěch nás, ruského lidu, který zde žije".

Ukrajinské vládní síly tento týden zahájily ofenzivu proti separatistům poté, co nebyl znovu prodloužen klid zbraní, který trval dohromady deset dní. Prezident Porošenko později řekl, že je ochoten se k příměří vrátit.