Jak uvedla ruská státní agentura TASS, nový federativní celek by měly podle separatistů tvořit Doněcká lidová republika (DNR) a Luhanská lidová republika (LNR) a také 19 regionů Ukrajiny. Zakládací akt o vytvoření nového státu přednesl v Doněcku zástupce předsedy rady ministrů DNR Alexandr Timofejev.

„My, představitelé bývalých oblastí Ukrajiny oznamujeme vytvoření nového státu, které je právním nástupce Ukrajiny. Souhlasíme s tím, že nový stát se bude jmenovat Malorusko, protože samotné pojmenování Ukrajina se zdiskreditovalo,“ píše se v zakládacím dokumentu.

Oligarcha Rinat Achmetov
Separatisté zakázali Doněck oligarchům a konkurentům

Ještě předtím vůdce DNR Zacharčenko přečetl účastníkům shromáždění politickou deklaraci, která obsahuje nezbytnost založení Maloruska. Podle jeho mínění je vznik nového federativního útvaru „zastavit občanskou válku a zabránit dalším obětem“.

Zdroj: Youtube

Pod vlajkou kozáckého vládce

Účastníci shromáždění oba dokumenty jednohlasně schválili. Podporu oběma separatistickým republikám vyjádřily představitelé některých regionů, například charkovského, dněpropetrovského, oděského, ale i Lvovské oblasti, Kyjevské oblasti a zástupci Kyjeva. Hlavním městem Maloruska se stane Doněck. Kyjev zůstává, jak separatisté uvádějí, historicko-kulturním centrem. Z tohoto prohlášení tak vyplývá, že Malorusko má nahradit Ukrajinu. Praporem Maloruska bude vlajka Bohdana Chmelnického, zakladatele prvního kozáckého státu v 17. století.

Letadlo společnosti Travel Service
České letadlo vyjelo v Burgasu z dráhy. Havárie se obešla bez zranění

Předseda ruského výboru Státní dumy pro záležitosti postsovětského prostoru Leonid Kalašnikov prohlásil, že krok povstalců lze „lidsky pochopit“. Separatisté by podle něho měli být „ostražitější“. „Jako šéf výboru to podpořit nemohu. Jako člověk, komunista a poslanec dávno Rusko vyzývám, aby tyto státy uznalo,“ řekl Leonid Kalašnikov.

Malorusko je imperiální archaismus

Název Malorusko, či Malá Rus, se pro Ukrajinu po staletí hojně užíval v Rusku a často v ruském prostředí zaznívá dodnes. Podle jazykových expertů jde spíš o imperiální archaismus z dob carského období. Separatisté v Doněcku a Luhansku nicméně od povstání v roce 2014 používají pojmy Malorusko nebo Novorusko pro regiony, které si nárokují. V létě roku 2014 požadovala přejmenování Ukrajiny na Malorusko Lidovědemokratická strana ruského nacionalisty Vladimira Žirinovského.

Malá Rus byla v minulosti zejména v Rusku a Polsku chápána jako geografická analogie Velké Rusi (dnešního Ruska), Bílé Rusi (dnešního Běloruska) či Červené Rusi (haličského regionu na západě Ukrajiny).

Dalším krokem Maloruska by mělo být vyhlášení ústavy a její posouzení ve všelidovém referendu. Referendu by měla předcházet „široká společenská diskuse“, uvádí TASS.

Luhanská republika vyhlášení zpochybňuje

Předseda lidového sovětu Luhanské lidové republiky Vladimir Děgťarenko podle agentury TASS ale účast oficiálních představitelů LNR na setkání a vyhlášení Maloruska v Doněcku popřel.

„Luhanská lidová republika své oficiální zástupce do Doněcku na zasedání regionů Ukrajiny nevyslala. Kromě toho nás nikdo neuvědomil o úmyslu takovou akci uspořádat,“ citovalo jeho slova Luganskinformcentrum. Děgťarenko vyhlášení Maloruska v současné situaci zpochybnil.

„Koneckonců taková rozhodnutí lze přijímat jen se souhlasem lidu. Momentálně považujeme Minské dohody za něco, k čemu alternativa neexistuje,“ odvolal se předseda luhanského parlamentu na ujednání o Ukrajině, které bylo přijato v běloruském Minsku v roce 2014 a 2015.