Základem vzbouřeneckého zákoníku je údajně právní systém Ruské federace, který ustanovení o trestu smrti obsahuje. Rusko ale tyto paragrafy na počátku 90. let zmrazilo a tamní soudy tresty smrti neukládají.

V samozvané lidové republice ale takové rozsudky padat budou, přinejmenším do doby „osvobození od ukrajinských okupačních vojsk," uvedlo tiskové středisko. „Až skončí válka, budeme trestní právo humanizovat," prohlásil v této souvislosti doněcký „vicepremiér" Alexandr Karaman.

V oblastech obsazených vzbouřenci budou fungovat polní tribunály a vojenské soudy, které mají nejvyšším trestem stíhat zejména „drancování a banditismus", kterých by se dopouštěli příslušníci povstaleckých oddílů. Další podrobnosti tisková zpráva neuvádí.

Podle informací z míst bojových operací je míra zločinnosti mezi vzbouřenci značná. Dochází k případům rabování v domech uprchlíků, ve městech prý povstalci často „konfiskují" osobní automobily a přes hraniční přechody kontrolované separatisty je převážejí k prodeji do Ruska. Časté jsou údajně i případy únosů a vydírání.