Téma údajné židovské krve přišlo na přetřes ve chvíli, kdy se reportéři italské televize zeptali Lavrova na údajnou „denacifikaci“, kterou ruská armáda na Ukrajině podle oficiálních ruských představitelů provádí, a připomněli mu, že sám ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij je Žid.

„Možná se mýlím, ale Adolf Hitler měl také židovskou krev. To vůbec nic neznamená. Moudří Židé říkají, že nejhorlivějšími antisemity bývají Židé. Jak říkáme, v každé rodině je vždycky nějaká černá ovce,“ reagoval Lavrov.

Izrael zuří

Jeho výroky pobouřily izraelskou politickou reprezentaci napříč politickým spektrem a izraelský ministr zahraničí Ja'ir Lapid je označil za „neodpustitelné“. Izrael si předvolal k vysvětlení ruského velvyslance, a to navzdory tomu, že se v rusko-ukrajinské krizi snažil zpočátku vystupovat jako prostředník.

Lavrovova slova odsoudil také ředitel izraelského památníku holocaustu Jad Vašem Dani Dajan „Většina jeho poznámek je absurdních, lživých, nebezpečných a zaslouží si veškeré odsouzení,“ napsal Dajan na svůj twitterový účet. „Lavrov obrací holokaust naruby přeměnou obětí na zločince na základě prosazování tvrzení, že Hitler byl židovského původu.“

Ruský prezident Vladimir Putin.
Atentát na novináře? Ruská média píší příběhy hájící Kreml. Ale falšují realitu

Na Lavrova reagoval ve svém videoproslovu i Zelenskij, který poukázal na to, že Moskva slova svého ministra zahraničí nijak nepopřela ani neospravedlnila, což podle něj naznačuje, že ruské vedení „buď zapomnělo všechny lekce z druhé světové války“, nebo „je tyto lekce možná nikdy nic nenaučily“.

Ukrajinský ministr zahraničí později ještě dodal, že Lavrovovy poznámky jsou důkazem ruského „hluboce zakořeněného antisemitismu“.

Fáma o Hitlerově dědovi

A jak to tedy s údajným Hitlerovým židovstvím je? Hitlerův otec Alois byl nemanželské dítě, jehož vlastní otec nebyl znám, řekl agentuře AFP rakouský historik Roman Sandgruber, který loni vydal první biografii Aloise Hitlera.

Podle Sandgrubera se zvěsti o tom, že Hitlerův neidentifikovaný dědeček z otcovy strany byl Žid, začaly poprvé šířit už ve 20. letech minulého století, když Hitler zahájil svou cestu k moci, a znovu je přiživili jeho političtí rivalové po roce 1933, kdy se stal německým kancléřem.

Ruští vojáci na Ukrajině
Proválečné ruské lži šíří v online prostoru trollí farma, ukázal britský výzkum

Po druhé světové válce nabrala fáma druhý dech s posmrtným vydáním vzpomínek Hitlerova právníka Hanse Franka, který během války působil jako „generální guvernér“ okupovaných polských území a v roce 1946 byl popraven za válečné zločiny (mimo jiné byl hlavním organizátorem holokaustu polských Židů).

V pamětech, vydaných sedm let po jeho popravě, Frank uváděl, že ho Hitler koncem 30. let pověřil prověřením svého židovského původu se zdůvodněním, že ho touto věcí vydírá jeho synovec.

Ukrajinský voják u mrtvého civilisty.
Byla ukrajinská Buča operací pod falešnou vlajkou? Známá fakta mluví proti

Výchozím faktem bylo, že Hitlerova babička z otcovy strany Maria Anna Schicklgruberová porodila v roce 1837 syna Aloise. Frank pak prý při studiu její korespondence zjistil, že v té době byla zaměstnána jako kuchařka v židovské rodině Frankenbergerů v rakouském Štýrském Hradci, a její zaměstnavatel jí údajně platil na syna výživné, dokud Alois nedosáhl věku 14 let. To vše měla podle Franka dokazovat výměna dopisů mezi ní a rodinou.

Frank dále napsal, že německý vůdce jeho tvrzení nepřijal a začal ho přesvědčovat, že jeho babička a její budoucí manžel ve skutečnosti pouze nechávali Žida, aby si myslel, že je otcem, protože pak platil.

Nejsou důkazy, namítají historici

Historici ale zůstávají k Frankovu líčení skeptičtí. Podle Sandgrubera neexistuje žádný pevný důkaz, který by cokoli z toho potvrzoval. Frank například tvrdí, že židovská rodina žila ve Štýrském Hradci, ale ten Židé podle Sandgrubera v inkriminovanou dobu obývat nesměli.

Kdo byl tedy Hitlerův dědeček? „To je otázka bez odpovědi,“ napsal v pondělí historik Ofer Aderet v izraelských novinách Haaretz.

Ukrajina nám od 1. 4. 2022 zvedla tranzitní poplatek za průchod ropy o třetinu, tvrdí lživý příspěvek na sociálních sítích.
Na internetu se objevila nová lež: Ukrajinci prý zvýšili Čechům poplatky za ropu

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: DeníkTeorii o jeho židovském původu šířili podle něj po válce zejména nacisté, kteří se tak pokoušeli vysvětlit svou porážku. Jiní v něm zase hledali důvod Hitlerova pronásledování Židů, které prý mohlo být vyvoláno pocitem hanby z částečného židovského původu.

„Základem však je, že pro nic z toho neexistuje žádný historický důkaz,“ uzavřel svůj výklad Aderet.

V roce 2010 přišli vědci díky pokroku ve zkoumání lidské DNA s rozborem, podle něhož mohl mít Hitler africké a židovské předky na základě zkoumání DNA jeho žijících příbuzných včetně jeho bratrance. O tomto rozboru informovala Česká televize. Hitlerovi příbuzní podle něj mají v genetické informaci jako dominující především chromozom haplotypu E1b1b1, který je v Německu a západní Evropě velmi vzácný, ale hojně se vyskytuje například v Maroku, Alžírsku, Libyi, Tunisku a je častější také v židovské populaci. Tato informace, pocházející z moderní doby, však nemůže být vysvětlením Hitlerova jednání, jak antisemiticky naznačoval Lavrov.