Letadlo, které odstartovalo 29. října z indonéské metropole Jakarty do letoviska u ostrova Sumatra, havarovalo krátce po startu. O pět měsíců později se zřítil další Boeing 737 MAX, který patřil společnosti Ethiopian Airlines. Na palubě letu, jenž startoval z etiopské metropole Addis Abeby, bylo 157 lidí a ani z nich nikdo nehodu nepřežil. V reakci na neštěstí v Etiopii byla v březnu všechna letadla 737 MAX, která jsou nejprodávanějším modelem Boeingu, odstavena po celém světě z provozu.

Letadlo indonéské nízkonákladové společnosti Lion Air, které spadlo 29. října 2018 i se 189 lidmi na palibě do moře.
V Indonésii spadlo letadlo do moře. Na palubě bylo 189 lidí

Indonéský národní výbor pro bezpečnost dopravy dnes ve své závěrečné zprávě uvedl, že letoun společnosti Lion Air mířící z Jakarty na Sumatru spadl proto, že piloti nebyli informováni o softwarovém problému stabilizačního systému MCAS v letounech MAX a nevěděli, jak na ně mají rychle reagovat. Kvůli vadnému senzoru automatický bezpečnostní systém opakovaně poslal stroj do střemhlavého letu a posádka nedokázala nad letadlem udržet kontrolu.

Série dalších pochybení

Vyšetřování odhalilo i sérii dalších pochybení. "Podle toho, co víme, přispělo k nehodě devět různých věcí. Kdyby jedna z nich nenastala, možná by k nehodě nedošlo," uvedl vyšetřovatel Nurcahyo Utomo.

Podle vyšetřovací zprávy nese zčásti na nehodě vinu i druhý pilot, který krátce před pádem stroje nedokázal v letové příručce najít, jak udržet nad letadlem kontrolu, či provést kroky, které si měl již dříve zapamatovat. Podle zprávy druhý pilot vykazoval špatné výsledky i při výcviku. Problémy byly shledány rovněž v komunikaci mezi prvním a druhým pilotem.

Boeing 737 MAX 8 Ethiopian Airlines - Letoun Boeing 737 MAX 8 společnosti Ethiopian Airlines, který 10. března spadl na cestě z etiopské metropole Adis Abeby do keňského hlavního města Nairobi. Zahynulo všech 157 lidí na palubě
Jasně jsme se dopustili chyby, uznal šéf Boeingu. Usiluje o znovuzískání důvěry

Technici společnosti Lion Air se ve zprávě dočkali kritiky, že vadný stabilizační systém podle všeho při instalaci netestovali. Firma Lion Air navíc měla zakázat další lety Boeingu 737 MAX poté, co se tento stroj potýkal s problémy při předchozích čtyřech příležitostech, včetně cesty z ostrova Bali do Jakarty den před osudným letem.

Firma Boeing dnes uvedla, že v reakci na doporučení indonéských vyšetřovatelů přijme odpovídající kroky.