Oběti stříleli do hlavy za bílého dne. Mizeli, aniž po sobě zanechali použitelné stopy. Unikali přes deset let.

Německá média se nyní předhánějí, jak pojmenovat extremistickou skupinku, která údajně spáchala nejhorší sérii etnických vražd za poslední desetiletí.

Vražedné bratrstvo, Terortrio či Frakce hnědé armády jako narážka na levicovou teroristickou organizaci Frakce rudé armády, zní některé přezdívky.

Pachatelé se zabili

Trojice radikálů (dva muži a žena) z Durynska má mít na svědomí za deset let devět vražd a několik loupeží. Policie skupinu odhalila začátkem listopadu a nyní zveřejňuje informace o jejich činnosti. Jejich oběťmi bylo sedm Turků, Řek a v roce 2007 i dvaadvacetiletá německá policistka. Vražedné sérii se přezdívá „dönerové vraždy“, protože zabití muži často pracovali jako prodejci rychlého občerstvení.

Motiv? Nenávist k přistěhovalcům. „Máme k dispozici dostatečné indicie, že vraždy spáchala krajně pravicová skupinka,“ uvedlo státní zastupitelsví v Karlsruhe.

Podle vyšetřovatelů trojice neonacistů také loupila. Právě po jedné loupeži se jim policie dostala na stopu. Živé je nedopadla. Oba muži spáchali v autě sebevraždu. Po 36leté ženě bylo vyhlášeno pátrání, sama se přihlásila na policii. Měla u sebe českou zbraň značky ČZ ráže 7,65 mm, kterou byly spáchány dönerové vraždy.

V domě, který patřil jednomu z mužů, policisté objevili i DVD, na kterém se muži přiznávají k vraždám. Na nahrávce tvrdí, že jsou členy organizace Národně socialistické podzemí a že „jejich síť dává přednost činům před slovy“.

Podle serveru magazínu Spiegel se trojice účastnila neonacistických sešlostí organizace Durynská domobrana. Všude chodila společně a byla velmi uzavřená, uvedli prý jiní členové ultrapravicové scény.

Němci se nyní obávají, zda zemi nehrozí další útoky radikálů. V Evropě je stále čerstvá vzpomínka na řádění norského extremisty Breivika, který v Norsku zabil 77 lidí.

„Vždy jsme upozorňovali, že pravicová scéna se militarizuje a může přejít k terorismu,“ uvedl expert na extremismus Bernd Wagner.

„Německo má co dočinění s nejhorším případem krajně pravicového extremismu za poslední dekády,“ tvrdí Hans-Werner Wargel z dolnosaského Úřadu pro ochranu ústavy.

Německý Bundestag má svolat kvůli případu mimořádné zasedání. Jednat by měl i o často diskutovaném zákazů extremistické Národní demokratické strany, ke které tíhnou neonacisté.

Policistka zemřela, kolega přežil

Dvaadvacetiletá policistka Michel K. měla na dubnové slavnosti roku 2007 v německém Heilbronnu zrovna pauzu na oběd. Stala se pravděpodoběně poslední známou obětí neonacistické trojice. Chladnokrevně ji střelili do hlavy. Postřelili i jejího kolegu, který několik měsíců bojoval o život. Vyhrál. Pachatelé sebrali policistům jejich služební zbraně a želízka. Vyšetřovatelé zbraně našli u mrtvých těl neonacistů, kteří před dopadením spáchali sebevraždu.