"Nemyslel jsem si, že se ty zločiny podaří pohřbít navěky," prohlásil v pondělí 2. listopadu před soudním tribunálem v jihokorejském městě Suwon sedmapadesátiletý Lee Čun-je. K vraždění se doznal v přítomnosti jediného člověka, který byl za tyto skutky odsouzen. Celé jméno tohoto muže nebylo zveřejněno kvůli jihokorejskému zákonu o chraně soukromí, CNN ho označuje přízviskem Jun.

Přistižen s hodinkami oběti, ale nepolapen

Tento muž si za vraždu třináctileté dívky z roku 1988 odseděl dvacet let ve vězení a byl propuštěn v roce 2008. Šlo o jednu z deseti vražd, spáchaných mezi lety 1986 a 1991, které jsou v Jižní Koreji známé jako "hwasongské vraždy" podle oblasti, kde k nim došlo. Dalších devět vražd nebylo vyřešeno po celá desetiletí.

Teprve loni se policie začala 30 let starými případy znovu zabývat poté, co získala nové důkazy v podobě testů DNA, které aspoň s některými vraždami spojily Lee Čun-jeho. Na jejich podkladě bylo obnoveno i soudní řízení s Junem, který celé roky protestoval proti svému odsouzení a trval na tom, že je nevinen. Jeho právníci se nyní pokoušejí jeho odsouzení zvrátit.

Lee se podle CNN k vraždám přiznal již loni policii, nyní však poprvé vystoupil veřejně. Uvedl přitom, že když ho před třiceti lety policie kvůli vraždám poprvé vyslýchala, měl na ruce hodinky jedné z obětí. Policie ho tehdy rutinně zastavila a vyslechla jen kvůli tomu, že u sebe neměl doklad totožnosti, a brzy poté byl propuštěn.

"Pořád nechápu, jak je možné, že mě nepodezírali," uvedl Lee Čun-je. "Kolem mě docházelo ke zločinům a já se nijak zvlášť nesnažil nic skrývat, takže jsem si myslel, že mě chytí docela snadno. Byly tam stovky policistů. Celou dobu jsem na ně narážel, ale vždycky se mě ptali jen na lidi kolem mě."

Při svém slyšení před soudem se Lee Čun-je omluvil rodinám obětí i Junovi. "Slyšel jsem, že bylo vyšetřováno mnoho lidí a hodně jich neprávem trpělo. Rád bych se všem těmto lidem omluvil," uvedl. "Doznal jsem se a popsal jsem své zločiny, protože doufám, že až se odhalí pravda, najdou rodiny obětí určitou útěchu. Svůj život dožiji v pokání," uvedl.

Lee Čun-je je ve vězení už od roku 1994 a odpykává si doživotní trest za znásilnění a vraždu své švagrové, z hwasongských vražd však nikdy obviněn nebyl. A už ani nebude, protože vypršela promlčecí lhůta.

Policie selhala a mučila podezřelé

V době vražd byl Hwasong venkovskou oblastí se zhruba 226 tisíci obyvateli, žijícími roztroušeně v několika vesnicích. Násilný zločin byl v této provincii neobvyklý. Policie strávila jeho vyšetřováním více než dva miliony dnů, což je podle jihokorejské tiskové agentury v této zemi rekord. Přesto nedokázala najít pravého pachatele.

Několik lidí včetně Juna, který kulhal v důsledku prodělané dětské obrny a nedokončil ani základní školu, obvinilo policii z toho, že během vyšetřování a výslechů používala mučení. Šéf provinciální policie v červenci připustil, že policisté Juna v počáteční fázi vyšetřování v roce 1989 opravdu napadli a donutili ho k falešnému přiznání. V oficiálním protokolu bylo uvedeno, že výslechu byl přítomen nezávislý svědek, ale podle policejního náčelníka tomu tak ve skutečnosti nebylo.

"Omlouváme se všem obětem zločinů Lee Čun-jeho, jejich rodinám i obětem policejního vyšetřování včetně Juna," uvedl provinciální policejní náčelník minulý čtvrtek. Dodal také, že podle nových závěrů vyšetřování spáchal všech deset hwasongských vražd z let 1986 až 1991 Lee Čun-je. 

Jun v pondělí uvedl, že potřebuje čas, aby strávil všechno, co u soudu zaznělo. Již dříve prohlásil, že cítí frustraci z mnohaletého bezpráví a že chce zbytek svého života prožít jako svobodný člověk. "Chci se očistit od falešného obvinění a získat zpátky svoji čest," řekl novinářům začátkem letošního roku.