V březnu roku 2011 zatopila ničivá vlna tsunami japonskou elektrárnu Fukušima, po níž došlo k největší jaderné havárii od Černobylu v roce 1986. Přes 150 lidí obyvatel muselo být evakuováno z rizikové oblasti. Loni ale bylo některým lidem povoleno vrátit se do svých domovů v oblasti Minamisoma. A to i přesto, že v poničených městech je velmi omezen přístup k obchodům.

Problém se snaží vyřešit obchodní řetězec Lawson ve spolupráci s elektronickou a internetovou společností Rakuten. Tento týden zahájily ve městě Odaka, kde podle BBC žijí především starší lidé, donášku potravin pomocí dronů.

Více než čtvrtina obyvatel v Japonsku je starších 65 let a podle prognóz se v příštích dvou desetiletích ještě zvýší.

„Zlepšení nákupního servisu pro každodenní potřeby, potraviny a další věci je prioritou,“ řekl mluvčí společnosti Lawson Ken Mochimaru BBC, proč se rozhodli lidem ve zničených oblastech zjednodušit po tragické události život.

Obyvatelé si tak mohou objednat teplé jídlo či domácí potřeby. Dron podle informací BBC unese až dva kilogramy nákladu. Dodávky jsou prozatím plánovány dvakrát týdně. Prvním zákazníkem, který se dočkal „donášky“ smaženého kuřete a kroket, byl sedmdesátiletý muž.

Firma Lawson s dronem

Zda se doručování pomocí dronů stane budoucností nakupování, je zatím ve hvězdách. Firmy Lawson a Rakuten si vytyčily šestiměsíční zkušební dobu. Až poté zhodnotí „užitečnost“ svého podnikání. V testovací fázi je i výdrž dronu - kolikrát je schopný do Odaky doletět, jak zvládne nepříznivé povětrnostní podmínky, silný déšť, extrémně nízké či vysoké teploty.

Odaka leží na pobřeží ostrova Honšú a je obklopena horskými oblastmi, je tak velmi pravděpodobné, že zde bude hrát důležitou roli právě proměnlivé počasí, píše server alphr.com.

Výbuch v elektrárně Fukušima