Ženy ve věku 22 a 32 lety byly v dubnu letošního roku zadrženy poté, co se v automobilu zaparkovaném na veřejném náměstí v konzervativním severním státu Terengganu oddávaly erotickým hrátkám.

Dvojice byla minulý měsíc odsouzena k porušení islámských zákonů a odsouzena k tělesnému trestu a pokutě ve výši 3300 ringgitů, v přepočtu zhruba 17 tisíc korun. Trest byl vykonán před nejvyšším soudem šaría v hlavním městě státu Kuala Terengannu. 

Je to diskriminace

Rozsudek vyvolal vlnu kritiky. Členové malajsijské organizace bojující za práva žen Women's Aid Organisation (WAO) uvedli, že jsou pobouření a zděšení z tak zásadního případu porušení lidských práv. „Sexuální aktivity mezi dvěma dospělými lidmi by neměly být příčinou soudního stíhání. A už vůbec ne potrestány ranami holí,“ sdělila WAO v prohlášení.

Podle mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International jde o „krutou připomínku diskriminace, které musí lidé s odlišnou sexuální orientací v zemi čelit a ukázku toho, že nová vláda schvaluje používání nelidských a ponižujících trestů stejně, jako ta předchozí“.

Představitel soudu Wan Abdul Malik Wan Sidek však trest obhajuje. Podle něj byl mírnější, než tresty na základě malajsijského civilního práva. Podle islámských zákonů dochází k vykonání fyzických trestů tenkou holí a odsouzení jsou při něm plně oblečení. Jde tak spíše o ponížení než způsobení bolesti.

Konec nadějí

Příslušníci LGBT komunity (lesby, gayové, bisexuálové a transsexuálové) byli v minulosti pravidelně v hledáčku úřadů. Vítězství reformní Aliance naděje v květnových volbách však vyvolalo očekávání, že by se situace mohla obrátit k lepšímu. Podle AFP se však situace v multikulturní zemí, kde 60 procent obyvatel tvoří muslimové, naopak výrazně zhoršila.

Malajsijský ministr pro islámské záležitosti pronesl opakovaně projevy proti homosexuální menšině a nařídil odstranění fotografií LGBT aktivistů z veřejných výstav. Podle člena organizace na ochranu práv transsexuálů Thilaga Sulatheireha rozsudek přispěje k násilí proti menšinám.

Lesbický sex je v zemi ilegální pouze pro muslimy, kteří jsou povinni řídit se právem šaría. Pro menšiny, jako jsou etničtí Číňané či Indové, zákazy neplatí. Sodomie je pak podle zákona z dob britské koloniální nadvlády trestná pro všechny obyvatele země, ale k uplatnění tohoto právního předpisu dochází jen výjimečně.