"Byl to neodpustitelný omyl… Za pád letadla nemůže být odpovědný pouze jeden člověk. To, že íránské ozbrojené síly přiznaly chybu, je dobrý první krok. Musíme lidi ujistit, že se to nebude opakovat," sdělil podle médií prezident. Dodal, že íránská vláda má odpovědnost vůči zemím, které při nehodě přišly o své občany.

Teherán o leteckém neštěstí mluví jako o neúmyslném zásahu letadla raketou. Mluvčí íránské justice Gholámhosejn Esmáílí řekl, že několik lidí bylo v souvislosti s pádem letadla zatčeno. Íránská televize bez dalších podrobností uvedla, že se dnes v Teheránu konala schůzka představitelů leteckého provozu z Íránu, Ukrajiny a Kanady.

Ukrajinské dopravní letadlo u Teheránu v okamžiku výbuchu na snímku pořízeném z videonahrávky z 8. ledna 2020.
Za sestřelení ukrajinského boeingu jsme zodpovědní, přiznali Íránci

Podle Rúháního by měl být ustaven "zvláštní tribunál s jedním soudcem a desítkami odborníků", který bude vinu obviněných posuzovat. "Není to běžný případ, tento soud bude sledovat celý svět," řekl prezident. "Odpovědnost padá na více než jednoho člověka," dodal a řekl, že by tito viníci měli být potrestáni.

Írán přiznal, že letadlo bylo sestřeleno v době, kdy byla jeho obrana v pohotovosti kvůli předchozímu raketovému útoku na základny v Iráku. Šlo o odvetu za zabití íránského generála Kásema Solejmáního, jehož 3. ledna v Bagdádu zabil americký bezpilotní letoun.

Írán se k sestřelení letadla přiznal až po třech dnech. Íránci kvůli tomu o víkendu vyšli do ulic a protestovali proti představitelům své země. Esmáílí dnes řekl, že bylo zadrženo asi 30 lidí při demonstracích, které označil za "nepovolená shromáždění". Dodal, že Írán toleruje povolené akce.

Britský velvyslanec je podle íránské justice v Íránu nežádoucí

 Mluvčí íránské justice označil britského velvyslance v Teheránu Roba Macairea za nežádoucí osobu. Zdůvodnil to podle deníku Financial Times jeho účastí na protivládních protestech v Teheránu. Velvyslanec se zúčastnil o víkendu vigilie za oběti sestřeleného letadla, byl kvůli tomu na hodinu zatčen a Londýn si pak v pondělí předvolal íránského velvyslance.

Mluvčí íránské justice Gholámhosejn Esmáílí prohlásil, že Macaire sehrál "provokativní roli" v nedávných protestech. "Není pro nás přijatelné, aby britský velvyslanec odešel z velvyslanectví na nepovolené setkání, filmoval je a provokativně přispěl k jeho pokračování. Taková osoba je non grata a lidé, stejně jako mezinárodní pravidla, předpokládají jeho vyhoštění," prohlásil mluvčí.

Íránský vůdce Alí Chameneí
Íránci demonstrovali proti Chameneímu. V ulicích byly stovky lidí

Konečné rozhodnutí podle něj učiní ministerstvo zahraničí. "Pokud se nás týče, je to persona non grata" a Írán jej může vyhostit.  

Po pondělním předvolání íránského velvyslance v Londýně íránské ministerstvo zahraničí oznámilo, že pokud Británie udělá "nové chyby", bude Írán reagovat tvrdě. "Jakákoli nová britská chyba se setká s tvrdou reakcí Íránu a Londýn se bude zodpovídat," stálo v prohlášení úřadu.


Významný íránský duchovní ajatolláh Ahmad Alamolhoda dnes na adresu britského velvyslance prohlásil, že vyhoštění je pro něj "to nejlepší, co se mu může stát", protože jinak ho stoupenci zavražděného generála "rozsekají na kousky". Británie je součástí mezinárodní koalice, která působí v Iráku na základnách, kde jsou i Američané.