Podle bezpečnostního mluvčího Bílého domu Johna Kirbyho se objekt nacházel ve výšce zhruba 12 tisíc metrů a mohl představovat nebezpečí pro civilní letadla. Trosky předmětu dopadly do amerických vod. Při sestřelení se objekt pohyboval u severovýchodního cípu Aljašky.

Kirby uvedl, že ministerstvo obrany nemá poznatky o dalších podobných předmětech v americkém vzdušném prostoru.

Čínský balón nad územím amerického státu Montana, 1. února 2023
Čínské špionážní balóny byly zpozorovány na všech kontinentech, tvrdí USA

Podle Kirbyho byl sestřelený objekt menší než čínský balon, který americké letectvo zničilo minulý týden. „Nevíme, kdo byl jeho majitelem, zda to byl nějaký stát, firma či fyzická osoba,“ uvedl mluvčí Bílého domu. Ani Pentagon nebyl dnes schopný určit původ létajícího předmětu. Další poznatky by mohla přinést analýza trosek, které se americké síly snaží vyzvednout. Zásah by měl být snazší než u čínského balonu, jelikož povrch je zmrzlý.

Nesl výzvědné vybavení? 

Předmět neměl pohon ani jiné prvky, které by mu dovolovaly měnit směr letu, a nejsou poznatky, že by ho někdo řídil, uvedl Pentagon.

„Není nám zatím jasné jeho využití,“ řekl o předmětu Kirby. Není jasné, zda předmět nesl výzvědné vybavení. Letěl v nižší hladině než sestřelený čínský balon, který se pohyboval ve výšce zhruba 18 tisíc metrů, uvedl mluvčí Bílého domu několik rozdílů mezi oběma zásahy.

Helikoptéra amerického námořnictva nad troskami čínského balonu, který Američané sestřelili nad Atlantským oceánem, 4. února 2023
USA vyzvedly z moře část trosek sestřeleného balonu. Číně je vracet nechtějí

Minulý týden v sobotu stíhačka americké armády sestřelila čínský balon, který Spojené státy označily za špionážní a který přelétl nad americkým územím. Peking sestřelení svého balónu odsoudil a uvedl, že šlo o civilní objekt, který sloužil k meteorologickému výzkumu. Podle USA byly čínské špionážní balony zpozorovány již dříve na pěti kontinentech a jsou součástí rozsáhlého rozvědného programu, který Čína vede roky.