„Když lidé umírají – a hlavně za takto tragických okolností -, je to vždycky problém. Ať už pro naši zemi či pro příbuzné mrtvých. V tomto případě se ale jednalo o souběh několika nešťastných událostí,“ citovala Vladimira Putina agentura Interfax.

Šéf Kremlu zároveň upozornil, že současný incident nelze za žádných okolností srovnávat se sestřelením ruského letadla tureckou armádou v roce 2015, na které Rusko zareagovalo částečnou blokádou vzájemných styků. „Tyto dvě situace jsou diametrálně odlišné. Turecko totiž sestřelilo náš letoun záměrně,“ dodal Putin.

Zatímco mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov i jeho šéf Sergej Šojgu varovali před ruskou odvetou, Putin byl ve svých vyjádřeních smířlivější. „Samozřejmě to musíme ještě probrat, ale naše reakce bude zaměřena zejména na zvýšení bezpečnosti našich vojáků v Sýrii,“ uzavřel.

Letoun sestřelila syrská protivzdušná obrana

Průzkumný letoun Iljušin Il-20, na jehož palubě se nacházelo patnáct lidí, sestřelila nad Středozemním mořem syrská protivzdušná obrana. Podle ruského ministerstva obrany se ale za strojem kryly izraelské stíhačky, které ostřelovaly cíle v Sýrii. Moskva proto z incidentu obvinila Izrael.

Na palubě ruského letounu bylo podle úřadů 15 členů posádky. Ruské lodě a potápěči už vyzdvihli z moře trosky sestřeleného letounu i části těl, oznámilo ministerstvo obrany s tím, že stroj dopadl asi 27 kilometrů západně od syrského pobřeží. Izraelská armáda následně uvedla, že lituje smrti ruských vojáků, ale vinu připisuje Sýrii.