Smutný osud lidí ze zasažené vesnice poznamenal vstup Norska do nového roku. Na místo v neděli přijel 83letý král Harald s královnou Sonjou a korunním princem Haakonem. Setkali se s místními lidmi a záchranáři, v kostele zapálili svíčky za oběti neštěstí. Mezi desítkou původně pohřešovaných jsou i dvě děti, dívky ve věku dvou a 13 let.

Podle místní policejní velitelky Idy Melboové Öysteseové by někdo mohl přežít ve vzduchových kapsách vzniklých ve zřícených domech. "Z lékařského hlediska je možné několik dnů přežít, pokud máte vzduch," uvedla.

Mohutný sesuv půdy smetl devět domů v norské vesnici Ask
Sesuv půdy v Norsku má první oběť. Záchranáři stále věří, že najdou i přeživší

Středeční sesuv půdy byl nejhorší v moderní historii Norska, táhl se v délce 700 metrů a šířce 300 metrů. Zřítilo se nejméně devět domů s více než 30 byty, asi 1000 lidí bylo nutné evakuovat. Menší pohyby půdy byly v místě zaznamenány i v následujících dnech. Sesuv nastal po dvou vydatných deštích, přesná příčina zatím není jasná. Norská stanice TV2 informovala, že oblast, kde se půda sesunula, označil geologický průzkum v roce 2005 za vysoce rizikovou. Tři roky po zveřejnění posudku se ale na místě začaly stavět první domy.