Schůzka začala kolem 10 hodin (v jednu po půlnoci středoevropského času) v pohraničním městečku Panmunjom v demilitarizované zóně, kde byla dne 27. července 1953 podepsána dohoda o příměří mezi Severní a Jižní Koreou. Informuje o tom agentura DPA.

Jednání navázalo na dohodu z minulého týdne na severu, kdy KLDR vyslovila souhlas s tím, že na zimní olympijské hry vyšle své zástupce.

Zástupce Jižní Koreje Cho Myoung-gyon (vlevo) a zástupce KLDR Ri Son Gwon (vpravo).
Jižní a Severní Korea obnoví horkou linku, KLDR bude na olympiádě

Jihokorejská vláda minulý pátek navrhla, aby se vzájemné pracovní schůzky zaměřily na možnou účast severokorejských sportovců, ale podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení to vypadá, že KLDR stojí spíš o vystoupení svého uměleckého souboru. Jednání se proto zaměří na počet umělců, náplň jejich programu a na to, jak a kudy pojedou.

Pracovních schůzek mezi oběma zeměmi se účastní čtyři zástupci Severní Koreje, mezi něž patří Kwon Hyok Bong, ředitel odboru pro umění a vystupování severokorejského ministerstva kultury, a Hyon Song Wol, lídr severokorejské hudební pop skupiny Moranbong, kterou založil severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Trump je ochoten komunikovat s KLDR
Trump vzkazuje Kimovi: USA s Koreou za určitých okolností mohou jednat přímo

Vláda KLDR minulý týden přislíbila, že se sejde s jihokorejskou vládou k prvnímu společnému jednání od roku 2015 a že na zimní olympijské hry v Pchjongčchangu vyšle delegaci sportovcůp a vysokých představitelů.

Hostitelská Jižní Korea také navrhla, aby obě rivalské země vytvořily společný ženský hokejový tým, který by při slavnostním zahajovacím defilé zúčastněných národů pochodoval společně. KLDR tuto nabídku stále zvažuje.  

Americký prezident Donald Trump
Nejsem rasista, tvrdí Trump. Viní ho, že označil několik zemí jako díry