V projevu, který přednesl na letecké základně nedaleko od Soulu, jihokorejský prezident varoval sousední zemi před použitím jaderné zbraně. „Pokud Severní Korea použije jaderné zbraně, tak její režim bude ukončen drtivou odezvou aliance mezi Jižní Koreou a USA,“ uvedl Jun.

Jižní Korea dnes po deseti letech uspořádala v Soulu vojenskou přehlídku, ve které ukáže moderní techniku své armády, například bojové letouny F-35. Poprvé se přehlídky zúčastní i kontingent 300 amerických vojáků, kteří projdou centrem metropole spolu s jihokorejskými vojáky, píše agentura AFP. To má symbolicky demonstrovat pevnost vojenské aliance mezi Jižní Koreou a USA.

Jihokorejský soul během návštěvy Markéty Pekarové Adamové
Soul si na severokorejské hrozby zvykl. Nevylučuje však vlastní jaderné zbraně

Konzervativní prezident Jun slibuje rychlou a ničivou odezvu na jakoukoliv agresi Pchjongjangu. Vojenská přehlídka s účastí nejmodernější vojenské techniky je podle analytiků jasným varovným vzkazem Severní Koreji.

V Soulu a Washingtonu vzbudilo obavy sbližování mezi Severní Koreou a Ruskem. Minulý týden se severokorejský vůdce Kim Čong-un vrátil z návštěvy v Rusku, kde navštívil i závody na výrobu zbraní. Při jednaní s ruským prezidentem Vladimirem Putinem se Kim dohodnul na posílení vojenské spolupráce mezi KLDR a Ruskem, píše agentura Reuters.