Byl to druhý raketový test v KLDR během dvou dnů. Ve čtvrtek ale Severní Korea podle jihokorejské armády vypálila balistickou střelu krátkého doletu východním směrem do Japonského moře. I raketa, kterou v KLDR odpálili dnes, letěla východním směrem. Raketa podle agentury Kjódó letěla po vertikální dráze: uletěla vzdálenost asi 1000 kilometrů, přičemž dosáhla výšky až 6000 kilometrů.

Raketa měla dostatečný dolet, aby zasáhla pevninskou část USA, uvedl japonský ministr obrany Hamada podle agentury Reuters. Raketa by podle ministra byla s to uletět až 15 tisíc kilometrů.

Nepřijatelné činy KLDR

„Balistická střela vypálená Severní Koreou zřejmě dopadla do naší výlučné ekonomické zóny západně od ostrova Hokkaidó,“ řekl novinářům v Bangkoku japonský premiér Fumio Kišida. Severní Korea podle něj „opakuje provokativní činy s bezprecedentní četností, a to je naprosto nepřijatelné".

Nicméně premiér podle agentury AFP dodal, že nebyly hlášeny žádné škody, které by raketa mohla způsobit lodím či letadlům v oblasti. Výlučná ekonomická zóna se rozkládá 200 námořních mil (asi 370 kilometrů) od pobřeží japonských ostrovů, z nichž Hokkaidó je nejsevernější.

Agentura AP připomněla, že počátkem listopadu KLDR zkoušela mezikontinentální raketu, ale test byl podle expertů neúspěšný.

Čtvrteční test následoval jen několik hodin po prohlášení KLDR, že bude „urputněji vojensky reagovat“ na americké snahy zvýšit vojenskou přítomnost v regionu a spolupracovat s Japonskem a Jižní Koreou.

Severokorejská ministryně zahraničí Čche Son-hui uvedla, že Washington „hraje hru, které bude litovat“, když se zúčastnil nedávného trojstranného summitu s Jižní Koreou a Japonskem. KLDR letos provedla rekordní počet odpalů raket a vypálila stovky dělostřeleckých granátů.

Pchjongjang v poslední době reagoval především na vojenská cvičení trojice spojeneckých zemí, které Čche označila za „agresivní válečná cvičení“. „Čím odhodlanější jsou USA dostát své nabídce rozšířeného odstrašení vůči svým spojencům, tím urputnější budou vojenské reakce KLDR,“ řekla ministryně podle agentury Kjódó.

Lídři test odsoudili, vyzvali k jednotě

Spojené státy nejnovější severokorejský test mezikontinentální balistické rakety tvrdě odsoudily. Test je porušením několika rezolucí OSN, zbytečně zvyšuje napětí a ohrožuje bezpečnostní situaci v regionu, uvedl v prohlášení Bílý dům. Japonský premiér Fumio Kišida vyzval k jednotné reakci a k odzbrojení KLDR, uvedla agentura Kjódó.

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová svolala kvůli testu na dnešek setkání lídrů Japonska, Jižní Koreje, Kanady, Austrálie a Nového Zélandu. Činitelé se setkají na okraj jednání Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC) v thajském Bangkoku.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol test odsoudil a vyzval k posílení obranné připravenosti a bezpečnostní spolupráce se Spojenými státy a Japonskem, píše Reuters.

Australský premiér Anthony Albanese uvedl, že jeho země je připravena být „součástí světové odpovědi na severokorejské provokace“, píše Reuters. Severokorejský test je bezprecedentní a ohrožuje bezpečnost Austrálie, dodal Albanese.

Raketový test je jasným porušením rezolucí OSN a je potřeba ho jednotně odsoudit, uvedl také kanadský premiér Justin Trudeau podle agentury Reuters.